Współlokator, czyli "don’t bring your party home"

Jak to zwykle bywa z początkiem jesiennego października wracamy do roku akademickiego, który wiąże się z wieloma nowymi wyzwaniami. Wszystko to jednak sprowadza się do jednego, a mianowicie, że nadszedł koniec wakacji i czas się wziąć do roboty. Dla tych, którzy wybrali studiowanie poza swoim rodzinnym miastem jest to okres szukania nowego miejsca zamieszkania. Co zrobić, aby dzielenie wspólnego lokum nie stało się udręką?

Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek jak być dobrym współlokatorem i uniknąć przyszłych nieporozumień. Przede wszystkim, przed podjęciem decyzji warto porozmawiać z drugą osobą na temat jej wymagań, przyzwyczajeń, jak i organizacji czasu. Da nam to lepszy obraz w jaki sposób przyszły współlokator spędza swój czas i czego będzie od nas oczekiwał.

Bądź dobrym współlokatorem:

1. Pamiętaj o poszanowaniu prywatności drugiej osoby.
  2. Dbaj o porządek swojej przestrzeni.
  3. Rozliczaj sie z należnych kosztów.
  4. Nie zapraszaj gości, bez uprzedzania o tym współlokatora.
  5. Wywiązuj się ze swojego zakresu obowiązków.

Od czego warto zacząć?

Na początku ustalcie zakres obowiązków każdego z Was. Dokładniej chodzi tu o kolejność wywiązywania sie z prozaicznych czynności dnia codziennego. Wiąże się to z określeniem rozkładu intensywności i sposobu sprzątania. Tak, żeby każda osoba wiedziała co w danym tygodniu należy do jej zadań i mogła się z nich należycie wywiązywać. Bez zwalania na swoja niewiedzę i zapominalstwo. Mowa tutaj o wyrzucaniu śmieci i sprzątaniu pomieszczeń, z których wspólnie korzystacie: łazienka, kuchnia, etc. Pojawiające sie spory często dotyczą także mycia naczyń, dlatego ustalcie kto, jak i kiedy je myje tak, aby nie zalegały w zlewie i nie denerwowały pozostałych domowników. Miejcie także na uwadze, że nie przebywacie w mieszkaniu sami. Dlatego czasami ściszcie muzykę, przygaście światło, nie zapraszajcie nieznajomych – a jeśli nawet, to o wszystkim rozmawiajcie i pytajcie współlokatora. Na koniec pozostaje sprawa związana z rozliczaniem sie za niezbędne rzeczy takie jak: papier toaletowy, ręczniki papierowe, sól czy cukier.
         Zatem teraz nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam miłego wspólnego mieszkania.

Zapraszamy Was to podzielenia się doświadczeniami związanymi ze wspólnym zamieszkaniem podczas studiów. Jeśli macie w zanadrzu śmieszną bądź irytującą historię, to nie zwlekajcie i piszcie na adres redakcji.

BYŁA REDAKTOR DZIAŁU "JESTEM WŚRÓD LUDZI" Kontakt: karolinagumpert@gmail.com Studia: Psychologia, Rok V, Specjalizacje: Psychologia Kliniczna Człowieka Dorosłego   Doświadczenie zawodowe (praktyki, staże, współpraca): Odbyłam praktyki na Oddziale Psychiatrii i Psychoterapii w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca w Katowicach w charakterze uczestnika i prowadzącego zajęcia grupy terapeutycznej oraz na Oddziale Klinicznym Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu jako obserwatorka, uczestniczka i prowadząca zajęcia terapeutyczne. (...)