• Opublikowane 20 Luty, 2015

TEATROTEKA - Młoda polska dramaturgia na dużym ekranie

Seans w teatrze? Z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce Teatr Zagłębia jako pierwszy i dotychczas jedyny w województwie śląskim rozpoczyna cykl prezentacji ekranizacji teatralnych w ramach projektu Teatroteka realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Cykl prezentuje najbardziej wartościowe osiągnięcia młodej polskiej dramaturgii - wyróżniającej się własnym oryginalnym językiem, sposobem obrazowania i problematyką dotyczącą ludzi młodych i postrzegania przez nich współczesnej rzeczywistości. Wśród realizacji znalazły się także prace dojrzałych reżyserów, którzy nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego dzieła audiowizualnego. Wybrane produkcje Teatroteki prezentowane były na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Widzowie Teatru Zagłębia podczas comiesięcznych seansów zobaczą osiem spektakli, czyli wszystkie dotychczasowe realizacje powstałe w ramach Teatroteki:

WALENTYNA, Julia Kijowska, Wojciech Faruga, reż. Wojciech Faruga

WALIZKA – Małgorzata Sikorska-Miszczuk, reż. Wojciech Kostrzewski

NAD, reż. Tekst, scenariusz Mariusz Bieliński

TRASH STORY – Magda Fertacz, reż. Marta Miłoszewska

CUKIER STANIK – Zyta Rudzka, reż. Agata Puszcz

KORONACJA – Marek Modzelewski, reż. Sebastian Chondrokostas

CHŁOPIEC MALOWANY – Piotr Rowicki, reż. Piotr Ratajczak

MISS HIV – Maciej Kowalewski, reż. Krzysztof Czeczot

Dodatkowo wybrane przedstawienia poprzedzone zostaną prelekcją wprowadzającą widzów w kontekst przedstawienia. Część realizacji posiada napisy w języku angielskim.

Najbliższe projekcje:

• 29 kwietnia, środa, godz. 19:30

CUKIER STANIK – Zyta Rudzka, reż. Agata Puszcz

Bilety: 10 zł

W drugiej odsłonie Teatroteki – projektu, w ramach którego zrealizowano ekranizacje teatralne wybranych sztuk młodej polskiej dramaturgii – zaprezentujemy spektakl „Cukier Stanik” Zyty Rudzkiej w reżyserii Agaty Puszcz. Zapraszamy w środę, 29 kwietnia o 19:30.

Przed spektaklem, o godzinie 19:00 zapraszamy do udziału w warsztatach brafittingu: „Jak prawidłowo dopasować biustonosz”. To nietypowe, stanikowe spotkanie w Teatrze poprowadzi doświadczona brafitterka, właścicielka Brafittingowego Salonu z Bielizną MiG w Katowicach – Monika Niemiec.

Zabawna, ciepła i nostalgiczna opowieść o ludziach, którzy rzucają wyzwanie światu taniej tandety. Tytułowy „Cukier Stanik" to nazwa rodzinnej pracowni gorseciarskiej. Do jej właściciela po ręcznie szyte staniki przez wiele lat przychodziły w PRL zarówno żony towarzyszy, jak i gwiazdy estrady. Ale dziś w warsztacie klientek brak. Wszystkie wolą tanie, choć tandetne wyroby chińskie. Starzejący się mistrz krawiecki i jego siostra, właściciele pracowni gorseciarskiej „Cukier Stanik”, podejmują walkę z konkurencją chińskich biustonoszy, a wokół nich powoli tworzy się wspólnota ludzi, dla których z różnych powodów ważny jest rzemieślniczy kunszt oraz starannie wykonana praca. Coś, co dziś wydaje się już przeżytkiem.