Szlakami Kulinarnej Hiszpanii cz. III WALENCJA

Przystanek: WALENCJA

Tym razem przyszedł czas na Walencję. Jest to miasto leżące nad rzeką Turia, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Należy do obszaru zwanego Costa Blanca. Właśnie stąd wywodzi się specjalność kulinarna podawana w całej Hiszpanii oraz znana na całym świecie Paella Valenciana. Zatem zapraszam do skosztowania!

1. Paella Valenciana – podstawowym jej składnikiem jest ryż. Do jej przygotowania powinno się używać ryżu średnioziarnistego. Oprócz tego mamy warzywa: pomidory, cebulę, paprykę i fasolkę zieloną o szerokich strąkach, a z mięs, to: królik, kurczak i czasami kaczka. Charakterystyczną cechą tej potrawy jest jej bardzo intensywny żółty kolor. Został on uzyskany dzięki dodaniu sporej ilości szafranu, który nadaje również potrawie bogaty i niepowtarzalny smak. Na koniec jeszcze trochę oliwy z oliwek oraz bulion mięsny. Całość skrapiana jest świeżym sokiem z cytryny. Tradycją w Walencji jest przygotowywanie paelli na zewnątrz, na wolnym ogniu.

2. Paella Marinerapaella z owocami morza. Oprócz składników podstawowych wymienionionych powyżej, zamiast mięsa, królują tutaj małże, krewetki i kalmary, a bulion mięsny zamienia się na bulion rybny.

3. Arroz Negro (Paella Negro) – w tłumaczeniu jest to czarny ryż. Mamy tutaj składniki bardzo podobne jak w Paella Marinera, jednak zamiast szafranu używa się atramentu z kałamarnicy, który nadaje całości czarny kolor i wzmacnia smak owoców morza.

Wobec tego nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam ¡que aproveche!

(hiszp. smacznego)

Więcej dań i zdjęć możecie zobaczyć na moim blogu:

BYŁA REDAKTOR DZIAŁU "JESTEM WŚRÓD LUDZI" Kontakt: karolinagumpert@gmail.com Studia: Psychologia, Rok V, Specjalizacje: Psychologia Kliniczna Człowieka Dorosłego   Doświadczenie zawodowe (praktyki, staże, współpraca): Odbyłam praktyki na Oddziale Psychiatrii i Psychoterapii w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca w Katowicach w charakterze uczestnika i prowadzącego zajęcia grupy terapeutycznej oraz na Oddziale Klinicznym Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu jako obserwatorka, uczestniczka i prowadząca zajęcia terapeutyczne. (...)