Słupek z pętelką, czyli co nieco o szydełku

Szydełkowanie i robienie na drutach niewątpliwie kojarzą się nam z siedzącą na bujanym fotelu babcią i często z …nudą. Codziennie przekonuję się, że jest to jedynie stereotyp. Odkąd zaczęłam szydełkować, dostrzegam koleżanki na wydziale z szydełkiem w ręku i pełne klientów pasmanterie. Wszystkie aktywności typu „hand made” zyskują ostatnio dużą popularność we wszystkich przedziałach wiekowych, niezależnie od płci! Mamy do wyboru m.in. scrapbooking, decoupage, druty, szydełko, tworzenie biżuterii. Dla każdego się coś znajdzie.

Nie jestem szydełkowym specem. Jestem na początku swojej przygody, ale chciałabym zainteresować Was szydełkowaniem.

Czy potrzebujemy szczególnych zdolności manualnych? Będę się upierać, że nie. Wystarczą nam chęci, samozaparcie i wiele zepsutych robótek. Tak, tak, zepsutych. Na początku naszej przygody z szydełkiem oczka będą za ciasno, za luźno, nie będziemy rozumieć oznaczeń, terminów. Na wszystko jednak przyjdzie pora.

Czy potrzebujemy dużego nakładu finansowego? To zależy. Na samym początku wystarczy stara włóczka o mało popularnym w domu kolorze czy resztki wełny, które zostały babci po zrobieniu swetra. Gdy nie mamy żadnej „bazy” na początek, polecam odwiedzić kilka pasmanterii dla porównania cen, albo dowolny second hand, w których bardzo często spotykam się z tanimi włóczkami na wagę. Nie polecam inwestowania w drogie i wymyślne kordonki. Naukę szydełkowania najlepiej zacząć od wełny i odpowiedniego do niej szydełka (rozmiar zastosowanego szydełka ma duże znaczenie, dlatego dla ułatwienia na kłębkach wełny znajdują się odpowiednie oznaczenia, pomagające dobrać je do siebie). Przyjdzie czas na serwetki o skomplikowanym wzorze.

Co możemy zyskać dzięki szydełkowaniu? Dużo satysfakcji, relaks, dumę z samodzielnie wykonanej czapki i radość obdarowanej przez nas kolczykami koleżanki.

Czy możemy sami nauczyć się szydełkować? Jak najbardziej. W dobie Internetu bez problemu znajdziemy wiele poradników w postaci stron internetowych, blogów, ebooków. Na początku szczególną uwagę należy zwrócić na poradniki w postaci filmów, gdzie krok po kroku zostaniemy „przeprowadzeni” przez robótkę. Przy okazji bez trudu, niezauważenie nauczymy się terminologii stosowanej w szydełkowaniu. Ilość publikacji po polsku rośnie z dnia na dzień, jednak zachęcam również do oglądania tutoriali obcojęzycznych, gdyż jest ich po prostu więcej i dzięki temu mamy więcej wzorów, typów robótek do wyboru: od kolczyków i uroczych skarpetek dla niemowląt, aż do ogromnych okryć na kanapę.

Trochę praktyki: kwiatek

Potrzebne nam będą:

• mulina (w dwóch kolorach)
  • szydełko (rozmiar 2,0)
  • nożyczki.

Środek kwiatka będzie stanowić koło. Na początek wykonujemy 6 oczek łańcuszka+ łączymy oczkiem ścisłym.

Następnie 3 oczka łańcuszka i 16 słupków (cały czas wbijamy się w środek powstałego na początku kółeczka), oczko ścisłe dla zamknięcia koła.

3 oczka łańcuszka+ słupek w jednym oczku, nad każdym następnym słupkiem z pierwszego okrążenia dwa słupki. Oczko ścisłe na zakończenie, aby zamknąć koło. W ten sposób zrobiliśmy środek kwiatka. Jeśli chcemy, aby płatki były innego koloru, musimy zmienić mulinę.

3 oczka łańcuszka i 4 słupki (w tym samym oczku).

W następnym oczku 5 potrójnych słupków.

W kolejnym oczku 5 słupków.

Ostatnie dwie czynności powtarzamy naprzemiennie, aż do ukończenia obwodu koła. Zamykamy oczkiem ścisłym.

Kwiatek gotowy! Możemy go użyć jako ozdoby do włosów, czapek, szalików czy jako broszkę. Powstała w środku dziurka może służyć do umocowania kwiatka za pomocą guzika i jego opcjonalnego odpinania.

Jeśli chcecie, aby Wasze prace były sztywniejsze, użyjcie krochmalu lub roztworu gorącej wody i cukru (w proporcji mniej więcej 1:1)

Inne przykładowe prace:

Kolczyki

Podkładka pod kubek

Czapka

Serwetka

Szalik

Wzory zostały zaczerpnięte z Internetu i podpatrzone u koleżanek. W trakcie wykonywania modyfikowane ;).

Kontakt: myrdapaulina@gmail.com Wykształcenie: Pedagogika, II rok studiów magisterskich. Edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne.  Doświadczenie zawodowe: praktyki w szkole podstawowej i przedszkolu wolontariat (współpraca z Projektorem) Zainteresowania: mnemotechniki, twórcza aktywność dziecka, logopedia, poczucie własnej wartości, sport (czynnie w szczególności bieganie),  rękodzieło, książki. Dodatkowe informacje o autorze:  Przyszła nauczycielka, pasjonatka handmade (szczególnie szydełko), początkująca biegaczka, wierna fanka piłki nożnej namiętnie słuchająca Linkin Park. (...)