• Opublikowane 30 Czerwiec, 2012

Recenzja książki „Jak nie zwariować do rana”

Książka „Jak nie zwariować do rana” to błyskotliwie i dowcipnie napisana pozycja, która ukazuje trudy codziennego życia współczesnej kobiety, a zarazem stanowi doskonałe lekarstwo na poprawę humoru po ciężkim dniu.
Złośliwy szef głoszący szowinistyczne uwagi; koleżanki z biura, które ciągle narzekają na wszystko co tylko możliwe lub dla odmiany plotkują, nie zostawiając na nikim suchej nitki, a przy tym serdecznie się uśmiechają; nadmiar obowiązków (praca, a potem dom- też praca); problemy finansowe; trudności jakie niesie ze sobą samotne wychowanie dziecka; kłopoty z partnerem (a może jego brakiem...), nieudane związki; czas, który tak szybko mija (tzw. wiotczenie tkanek...)… Czy cokolwiek z tej listy brzmi znajomo?
To tylko niektóre z tematów poruszanych przez Laurę Bakalarską-Manturzewską i Mariolę Maję Madej. Autorki w formie dialogów, anegdot i cytatów opisują swoje życiowe doświadczenia i związane z nimi odczucia, często w nieco uszczypliwy (ale przy tym niezwykle zabawny) sposób.
Nie udzielają rad; po prostu dzielą się swoimi przemyśleniami i zagłębiają się w to, co bliskie kobietom- bowiem to do nich głównie skierowana jest ta pozycja.
Nie znaczy to, że panowie zostają wykluczeni z grupy odbiorców książki. Wręcz przeciwnie- mimo iż momentami mogą czuć się urażeni sposobem, w jaki autorki wyrażają się o mężczyznach- lektura ta może stanowić dla nich doskonałą okazję do zapoznania się z kobiecym punktem widzenia na wiele spraw.
Każdej z nas przytrafia się czasem gorszy dzień- Splin, Weltschmerz, Melancholia, Chandra, Depresja, Psychiczna Migrena, Rozpad Podstawowych Struktur Osobowości- takich określeń używają autorki. Drobny incydent czasem przelewa czarę goryczy i nagle pojawia się uczucie, że „... nikt mnie nie kocha, nikt mnie nie lubi, nic mi się nie udaje”. Aż chciałoby się zawołać: „Boże, zatrzymaj ten świat. Ja wysiadam”. Autorki piszą także o takich sytuacjach (których w ich życiu było nie mało). Podkreślają, że w chwilach takich jak te liczy się wsparcie kogoś, kto dobrze nas rozumie- np. przyjaciółki. W jednym z rozdziałów Bakalarska-Manturzewska i Madej wyliczają „prawie wszystkie powody, dla których setka mocnej kawy z przyjaciółką jest lepsza od mężczyzny” (np. „SMKzP nie wstawi ci do lodówki kartonu po soku z telepiącymi się na dnie pięcioma kroplami napoju”). Ukazują współczesną kobietę jako silną, niezależną, ale która miewa też chwile słabości.
Książka „Jak nie zwariować do rana” podejmuje tematy samotności, pracy zawodowej, związków damsko-męskich, rodzicielstwa; codziennego zmagania się z trudnościami. Pozycja ta to także wesołe anegdoty z życia autorek oraz wiele życiowych ciekawostek.
Całość utrzymana jest w lekkim tonie, wiele fragmentów wywołuje uśmiech na twarzy.
Każda kobieta znajdzie w niej coś dla siebie (a może i Panowie z niej skorzystają). Jest to pozycja w sam raz na chwile zarówno smutków jak i radości.

Autor: Joanna Moch