Podjęcie pracy

"...a kiedy dorosnę, zostanę kosmonautą!" - zdecydowana większość z nas powtarzała w dzieciństwie podobne słowa. A potem trochę podrośliśmy i uznaliśmy, że to jednak zbyt nudna praca, więc wybraliśmy inną specjalizację, którą realizujemy m.in. dzięki studiowaniu. Wychodząc naprzeciw licznym oczekiwaniom proponujemy tematykę związaną z doradztwem zawodowym, rekrutacją, kwalifikacjami i wszystkim, o czym powiemy kiedyś "praca".

[Kliknij ikonę na osi]

Artykuł

Kiedy praca nas wypala...

Praca, jest jedną z ważniejszych aktywności angażujących siły i uwagę człowieka dorosłego, zaspakaja tym samym jego potrzeby podstawowe. Ma na tyle istotne znaczenie, iż wpływa na satysfakcję życiową, zdrowie jednostki oraz poczucie sensu życia, zapewnia życiową równowagę. Jeśli wiąże się z zadowoleniem, wzmacnia poczucie kompetencji osobistej, jest czynnikiem podbudowującym psychiczną i fizyczną kondycję człowieka. W indywidualnych przypadkach może stać się jednak źródłem apatii, beznadziejności, niezadowolenia z życia, powoduje poczucie niedostosowania i niekompetencji.

Czytaj dalej


Artykuł

Pracoholizm: przyczyny i profilaktyka

Praca jest bardzo istotnym elementem życia każdego człowieka. Niestety czasami stosunek do pracy może przybrać formę patologii, która jest określana mianem pracoholizmu o różnych możliwych przyczynach i konsekwencjach.

Czytaj dalej


Artykuł

Odczuwane wsparcie i stawiane w pracy wymagania a samopoczucie pracownika. Rola wypalenia zawodowego

Praca jest dla każdego z nas jednym z najistotniejszych tematów poruszanych niemalże wszędzie. Jedni mówią, że zapewnia chleb, inni – dostatnie życie, jeszcze inni powiedzą, że powoduje życiowe spełnienie. Współczesny pędzący świat stawia przed nami wiele wymagań, które przekładają się na obszar rodziny, domu i pracy właśnie. To, jak poradzimy sobie ze stawianymi przed nami wymaganiami warunkuje nasze zdrowie i samopoczucie. W planowaniu swojej zawodowej drogi, rozważaniach na tematy związane z pracą, nie należy pominąć także tematu stresu i wypalenia zawodowego. To one bardzo często stanowią poważną barierę skuteczności pracowników. Zwiększając świadomość w tym obszarze i dzieląc się tą wiedzą z innymi, być może choć trochę przyczynimy się do tego, by zjawiska te nie stały się „plagą naszych czasów”.

Czytaj dalej


Artykuł

Jak po urlopie wrócić do pracy i nie zwariować?

Powrót do obowiązków po beztroskim wakacyjnym odpoczynku nie jest łatwy, lecz niestety konieczny. Chciałoby się rzec: „chwilo trwaj, jesteś piękna”, jednak chwila ma to do siebie, że z wiecznością nic nie ma wspólnego. To pierwszy problem, który napotykamy zmierzając się z szarą rzeczywistością. Powrót na złą stronę mocy nie musi być jednak bolesny. Pierwszym, koniecznym krokiem jest uświadomienie sobie, że wakacje się skończyły i nie warto robić z tego problemu. Jest to naturalna kolej rzeczy. Coś się kończy, aby coś nowego mogło zaistnieć. Praca daje nam pieniądze, które można zaoszczędzić chociażby na poczet kolejnych wakacji lub weekendowego wypadu w celu naładowania akumulatorów.

Czytaj dalej


Artykuł

Przywódca na dzisiejsze czasy

 • 5 Sierpień, 2013
 • lider, cechy przywódcy, zarządzanie grupą,

Czas kryzysu ekonomicznego to fatalny okres dla ludzi związanych z zarządzaniem. Presja na utrzymanie określonego wyniku przy minimalizowaniu kosztów, konieczność szukania oszczędności, zwolnienia to tylko niektóre problemy, z którymi muszą się zmagać kierownicy średniego i wyższego szczebla. W zarządzaniu zaczynają dominować autorytarne formy kontroli i przymusu, co znacznie wpływa na samopoczucie podwładnych. Ludzie stają się markotni, są przymuszani do pracy ponad normę, a co najważniejsze – nie widzą w tym wszystkim sensu. Trudno na poziomie pojedynczych organizacji opracować przyszłościową strategię rozwoju przy ciągle niepewnym rynku, który niezmiernie powoli odbija się od dna. Jednak mantra psychologii organizacji brzmi: potencjał tkwi w ludziach. To ludzie są najlepszą inwestycją. Jak pogodzić taką perspektywę z bezdusznym współczesnym światem, rządzonym przez banki światowe?

Czytaj dalej


Artykuł

Jaka będzie przyszłość „pokolenia straconych”?

 • 22 Czerwiec, 2013
 • Jaka będzie przyszłość „pokolenia straconych”?,

Młodzi, wykształceni, znający języki obce, ale bez pracy. Mówią o nich „pokolenie straconych”. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Czytaj dalej


Artykuł

Historia bez happy endu - trauma w Policji

 • 27 Czerwiec, 2013
 • Magdalena Sitko-Dominik
 • Historia bez happy endu - trauma w Policji; praca w policji, policja; policjant; trauma,

Zapewne niewielu z nas zastanawia się nad konsekwencjami pracy w policji, a mianowicie nad traumą. Utrzymuje się, że to praca marzeń, 15 lat służby a później życie sielskie- anielskie. Z góry gratuluję takich poglądów i zachęcam do ich weryfikacji.

Czytaj dalej


Artykuł

Pracoholizm – zaleta czy niebezpieczne uzależnienie?

 • 17 Maj, 2013
 • Michalina Knopp
 • Pracoholizm – zaleta czy niebezpieczne uzależnienie?; pracoholizm; praca; nałogi; uzależnienia,

[foto:single::left:2:podpis] Osoby dyspozycyjne, zaangażowane, pracowite i kochające swoją pracę z pewnością są spełnieniem marzeń każdego pracodawcy.

Czytaj dalej


Artykuł

Pierwsza praca, czyli start w dorosłe życie

 • 15 Kwiecień, 2013
 • Friedrich Wiola
 • Pierwsza praca, czyli start w dorosłe życie; praca; pierwsza praca,

[foto:single:0:left:2:bez_podpis]Elementy pracy u młodzieży pojawiają się już bardzo wcześnie. Do nich zalicza się udział w gospodarstwie domowym: sprzątanie, gotowanie, opieka nad młodszym rodzeństwem, w przypadku młodzieży wiejskiej pomoc w polu, przy żniwach.

Czytaj dalej


Artykuł

Nie spal się w pracy - czyli trochę o wypaleniu zawodowym

Każdy z nas chciałby, aby okres pracy zawodowej był okresem spełnienia, odnoszenia samych sukcesów. Czasem, w którym czujemy, że to co robimy jest czymś ważnym i satysfakcjonującym.

Czytaj dalej


Artykuł

Żyj powoli!

 • 17 Grudzień, 2012
 • Anna Jędrych
 • rozmowa, praca, spokój, odpoczynek, rodzina, książka, czas, dieta, pośpiech, ksiąki, czytanie, maraton, wyjątkowy, Żyj powoli!;bieg,

Czy pamiętasz intensywny smak kawy, którą piłeś dziś rano? Może apetyczny zapach świeżych bułeczek, który dyskretnie zaprosił do stołu? Czy w ogóle zdążyłeś zjeść śniadanie? Może chociaż obiad? A może pamiętasz, jak wygląda jesienny liść, który opada lekko wciąż popychany przez bezlitosny wiatr? Jego kolor, kształt, kruchą konstrukcję? Jesteś w stanie przypomnieć sobie, kiedy ostatnio przeczytałeś swojemu dziecku bajkę do snu? Albo kiedy zupełnie szczerze i beztrosko uśmiechnąłeś się do swojej drugiej połowy, poświęciłeś czas na wspólną rozmowę, na okazanie jej miłości, podziwu i wdzięczności za to, że jest? Jeśli nie, to właśnie nadszedł czas, abyś zastanowił się nad swoim życiem… Może warto nieco zwolnić?!

Czytaj dalej


Artykuł

Radzenie sobie z niechcianymi zadaniami

 • 3 Grudzień, 2012
 • Skorupa Magdalena
 • Radzenie sobie z niechcianymi zadaniami; organizacja czasu,

„Nie chcę tego robić, ale nie mam wyboru”- mówisz, zaczynając notatki. Wszyscy mierzymy się z zadaniami, na które nie mamy ochoty.

Czytaj dalej


Artykuł

Rozpraszacze- w jaki sposób potencjalne pomoce marnują nasz czas

 • 3 Grudzień, 2012
 • Skorupa Magdalena
 • Rozpraszacze- w jaki sposób potencjalne pomoce marnują nasz czas; uwaga;dystraktory,

[foto:single:0:center:3:bez_podpis] Jak często wykorzystujesz zdobycze techniki w nauce? Komputer? Internet? Chociaż otaczająca nas technologia może być bardzo pomocna, zdarza się jednak, że negatywnie wpływa na naszą pracę.

Czytaj dalej


Artykuł

Modne słówko: prokrastynacja

 • 3 Grudzień, 2012
 • Skorupa Magdalena
 • odkładanie, prokrastynacja, na jutro, nie chce mi się, etiologia,

Termin prokrastynacja pochodzi z języka łacińskiego. Znaczy tyle co odroczenie lub zwłoka.  Prokrastynacją nazywamy rozbieżność między zamierzonym a faktycznym czasem pracy.  Ta różnica powstaje w wyniku podejmowania aktywności innego rodzaju.

Czytaj dalej


Artykuł

Uśmiechnij się, przed Tobą kolokwium!

  Jak często śmiejesz się w trakcie nauki? Czy w ogóle zdarza Ci się zażartować w środku przygotowań do kolokwium? Ten pomysł to nie szaleństwo, a prosta strategia, która może Ci pomóc w wielu kwestiach.

Czytaj dalej


Artykuł

Poradnictwo zawodowe, czyli o wyborze przyszłej pracy słów kilka

 • 14 Sierpień, 2012
 • Dominik Zagała
 • praca, Poradnictwo zawodowe, wybór pracy, wypalenie zawodowe, czyli o wyborze przyszłej pracy słów kilka,

Pewnego dnia w szkole nauczycielka zapytała Jasia, kim chciałby zostać w przyszłości, na co Jasiu odpowiedział: - Proszę pani chciałbym zostać menelem. Niech Pani pomyśli: zero ZUSu, podatków i NFZ się mną nie interesuje.

Czytaj dalej


Artykuł

Pracować czy studiować, a może jedno i drugie? O dylematach studentów pracujących

Studia to czas, kiedy już nie zawsze i nie na wszystko wypada brać pieniądze od rodziców. Jesteśmy już przecież prawie dorośli (prawnie- całkiem dorośli), a nasi rówieśnicy, którzy nie zdecydowali się na studiowanie od dawna sami się utrzymują.

Czytaj dalej


Artykuł

Czarny Świerszcz - muzyka

 • 20 Czerwiec, 2012
 • muzyka, hobby, talent, zespół, flet, granie, gitara,

  Czarny Świerszcz to zespół muzyczny, założony przez absolwentów Uniwersytetu Śląśkiego (Daniel Łebek - gitara akustyczna, Łukasz Świerczyński - flety).

Czytaj dalej


Artykuł

W śnie drzemie siła!

 • 12 Maj, 2012
 • nauka, praca, odpoczynek, sen, relaks, marzenia senne, zmęczenie,

Niestety współczesny świat, rynek pracy sprawiają, że sen przestaje być opłacalny. Najlepszym pracownikiem obecnie zdaje się być ktoś, kto potrafi zarywać noce, poświęcać się dla firmy.

Czytaj dalej


Artykuł

Wolontariat - moje wspomnienia z organizacji rozwijającej skrzydła

If you think you`re too small to have an impact, try going to bed with a mosquito in the room     Pewnie słyszeliście o różnych formach wolontariatu czy też wymian studenckich.

Czytaj dalej


Artykuł

Mobbing - podstawowe informacje dla żółtodziobów na rynku pracy

Przeciętny człowiek poświęca swojej pracy około 1/3 życia. Angażuje się zawodowo, podnosi kwalifikacje, ma ambicje i stara się je zrealizować. Dla wielu jest stanowi jedyną wartość, tylko na tym polu się spełniają, odczuwają satysfakcję.

Czytaj dalej


Artykuł

Motywacja – klucz do sukcesu

Oczywistym jest, iż bez motywacji ciężko zrealizować swoje plany.

Czytaj dalej


Artykuł

Jak ludzie porozumiewają się? Mowa ciała.

 • 16 Styczeń, 2012
 • Gumpert Karolina
 • ruch, komunikacja niewerbalna, gesty, zachowanie, słowo, język ciała,

Komunikacja niewerbalna może być rozumiana w dwojaki sposób. W ujęciu szerszym oznaczać będzie wszelki niewerbalny przekaz informacji. W ujęciu węższym natomiast obejmuje niewerbalny przekaz informacji występujący w kontakcie społecznym.

Czytaj dalej


Artykuł

Praca w XXI wieku – co warto wiedzieć?

 • 4 Styczeń, 2012
 • pracodawca, praca, standard, technologia,

XXI wiek wprowadza nowe standardy pracy, nowe zawody, nowe kwalifikacje. Dawniej przyjmowano, że kształcąc się w danym zawodzie będzie się pracowało w nim do końca życia. Policjant całe życie będzie policjantem, nauczyciel – nauczycielem itp.

Czytaj dalej


Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.