Podjęcie pracy to jedna z zasadniczych kwestii - dlatego dobrze jest ją rozsądnie zaplanować, przygotować się do podjęcia ważnej roli. Polecamy wam informacje na temat szkoleń, możliwości rozwoju, doradztwa zawodowego i kwalifikacji.
[Kliknij ikonę na osi]
Zastanawiałeś się kiedyś, co możesz z siebie dać, pracując w grupie? Czemu jedne zadania przychodzą Ci łatwiej niż inne? Dlaczego niektórzy potrafią rzucać pomysłami, a inni tylko wykonują polecenia? Sytuacja, w której członkowie grupy nie rozumieją siebie nawzajem i nie potrafią współgrać ze sobą, odbija się nie tylko na relacjach, ale również na wspólnym celu i zadaniu. Czy istnieje więc taka sytuacja, w której członkowie grupy dają sobie doskonale radę i działają efektywnie?
Seksuologia stała się odrębną nauką w 1907 roku, kiedy to Iwan Bloch, niemiecki dermatolog, nazywany „ojcem seksuologii”, uznał, że czysto medyczne postrzeganie życia seksualnego człowieka nie jest wystarczające, aby pojąć złożone relacje między ludzką seksualnością a innymi dziedzinami życia. Konieczne więc było stworzenie odrębnej dziedziny obejmującej te zagadnienia. Dzisiaj minęło ponad 100 lat, seksuologia jest odrębną dyscypliną naukową, wydano wiele publikacji naukowych z tej dziedziny, powstały kierunki studiów kształcące przyszłych seksuologów… mimo to, seksuologia wciąż jest dyscypliną mało znaną i wciąż niedocenianą. Tylko nieliczni wiedzą, jaką drogę trzeba obrać, aby zostać lekarzem udręczonych dusz. Dlatego z myślą o zainteresowanych, stworzyłam „przewodnik”, który, krótko mówiąc, wskazuje, jak zostać seksuologiem oraz specjalistą w dziedzinach pokrewnych.
Rozwój technik informatycznych w znaczący sposób wpłynął na wiele zawodów. Jedną z profesji w dużym stopniu związanych z IT jest grafika. Programy graficzne są niezbędną bazą dla pracy grafików, co nie oznacza, że nie muszą się oni wykazywać podobnymi cechami, jak ich koledzy sprzed kilkudziesięciu lat. Nadal w zawodzie tym liczą się takie umiejętności jak: talent plastyczny, biegłość techniczna, skrupulatność, dokładność i jednocześnie – kreatywność.
Podstawą rozpoczęcia rozważań na temat znaczenia kreatywności dla rozwoju i sukcesu organizacji jest zdefiniowanie kreatywności. Aby w pełni móc określić jej wagę, koniecznym jest uszczegółowienie wartości jakie niesie za sobą posiadanie cechy jaką jest kreatywność, oraz konsekwencji jej braku. Oczywiście w literaturze możemy spotkać wiele różnych definicji kreatywności. Jednak jest to pojęcie bardzo obszerne, dlatego postaram się na ich podstawie przedstawić kreatywność w jak najjaśniejszym świetle.
Nowoczesne i dynamicznie zmieniające się technologie informatyczne są już nie tylko odpowiedzią na ewoluujące potrzeby nowoczesnych społeczeństw. W dużym stopniu przyczyniają się do inicjowania nowych trendów, w ten sposób wpływając na rzeczywistość i gospodarkę. IT to najprężniej rozwijająca się i najbardziej perspektywiczna branża. Czy warto wiązać z nią zawodową przyszłość? Odpowiedź wydaje się oczywista. Czy tak jest na pewno?
Powodów do studiowania można wymienić co najmniej kilkanaście. Presja rodziców, chęć dalszej edukacji, powiększenie grona znajomych czy zniżki studenckie. I mimo, że według statystyk, od 2006r. liczba studentów maleje to w dalszym ciągu studia są nieoficjalnie uznawane za obowiązkowy etap w życiu młodego człowieka.
Rynek pracy w Polsce nie wygląda najlepiej. Młodzi ludzie z braku pracy we własnym zawodzie podejmują się czegokolwiek lub nie pracują wcale. Wynika to z wielu czynników. Jednym z nich jest nieznajomość własnych predyspozycji. Z odsieczą przychodzi Deep Green – gry wskazujące ścieżki zawodowe lub edukacyjne.
[foto:single::center:3:bez_podpisu] Czy uczelnia jest też wsparciem w tym, jak założyć własną działalność? A. W.; K. Sz. Tak, ale zależy to od wykładowcy (jak zawsze). Korzystałyśmy z pewnych zajęć.
Nie wiesz, co zrobić po ukończeniu studiów? Etat, czy samozatrudnienie? Zastanawiasz się nad założeniem własnej działalności? Nie masz pomysłu? Nie masz pieniędzy? Brak wsparcia ze strony instytucji? Szereg trudnych formalności, z którymi nie wiesz, jak so
MOTYWACJA – DZIEŃ 3 Cykl dobowy Sprawność psychofizyczna człowieka podlega określonym wahaniom zgodnym z naturalnym rytmem. Mówi się o „rannych ptaszkach” , „śpiochach” albo „nocnych markach”.
MOTYWACJA – DZIEŃ 2 Motywacja to siła pchająca nas do działania, realizowania własnych celów i marzeń. Jak dobrze wiemy, motywacji czasem nam brakuje. Czasem uważamy, że trafiamy na przeszkody nie do przeskoczenia.
MOTYWACJA – dzień 1. Do podejmowania aktywności motywuje nas poczucie niespełnienia. Kiedy odczuwamy frustracje, bo któraś z naszych potrzeb nie została w pełni spełniona, chcemy podjąć działania, które zaspokoją tę potrzebę.
Nasze życie to wieczna zagadka. Jednego dnia coś daje, drugiego zabiera. Przez chwilę jest lepiej, a potem znowu wszystko się zmienia. Jednak w walce z przeciwnościami warto zawrzeć sojusz z marzeniami. Nie wierzysz? Spróbuj.
Czy pamiętasz intensywny smak kawy, którą piłeś dziś rano? Może apetyczny zapach świeżych bułeczek, który dyskretnie zaprosił do stołu? Czy w ogóle zdążyłeś zjeść śniadanie? Może chociaż obiad? A może pamiętasz, jak wygląda jesienny liść, który opada lekko wciąż popychany przez bezlitosny wiatr? Jego kolor, kształt, kruchą konstrukcję? Jesteś w stanie przypomnieć sobie, kiedy ostatnio przeczytałeś swojemu dziecku bajkę do snu? Albo kiedy zupełnie szczerze i beztrosko uśmiechnąłeś się do swojej drugiej połowy, poświęciłeś czas na wspólną rozmowę, na okazanie jej miłości, podziwu i wdzięczności za to, że jest? Jeśli nie, to właśnie nadszedł czas, abyś zastanowił się nad swoim życiem… Może warto nieco zwolnić?!
Prokrastynacja - obniża efektywność Twojej pracy, wydłuża jej długość, przyczynia się do spadku samooceny. Do tego jest źródłem stresu - często większego niż samo zadanie.
Termin prokrastynacja pochodzi z języka łacińskiego. Znaczy tyle co odroczenie lub zwłoka. Prokrastynacją nazywamy rozbieżność między zamierzonym a faktycznym czasem pracy. Ta różnica powstaje w wyniku podejmowania aktywności innego rodzaju.
Pewnie niejedna osoba pomyśli, że dziecięce pomysły dotyczące kariery nie mają większego wpływu na nasze przyszłe decyzje związane z pracą. Wbrew pozorom wszyscy ludzie kształtują wizerunek swojego przyszłego zawodu już od najmłodszych lat. Przejawia się to między innymi w dziecięcych zabawach, rysunkach i fantazjach, które są bardzo często odzwierciedleniem przyszłych zainteresowań zawodowych. Tym samym warto zwrócić uwagę na to, dlaczego małe dziewczynki chcą przeważnie zostać lekarkami, a chłopcy policjantami i dlaczego ich plany zmieniają się na przestrzeni życia.
Studia to czas, kiedy już nie zawsze i nie na wszystko wypada brać pieniądze od rodziców. Jesteśmy już przecież prawie dorośli (prawnie- całkiem dorośli), a nasi rówieśnicy, którzy nie zdecydowali się na studiowanie od dawna sami się utrzymują. Na nasze decyzje o podjęciu pracy wpływają również wymagania przyszłych pracodawców, którzy podkreślają w ogłoszeniach o pracę wymagane, minimum roczne doświadczenie w zawodzie. Łączenie pracy ze studiami, to nie lada sztuka. Zapytałam kilku studentów jak oni sobie z tym radzą.
Pewnie słyszeliście o różnych formach wolontariatu czy też wymian studenckich. Hasła jak Erasmus, AIESEC, czy inne programy proponowane przez uczelnie są Wam dobrze znane. Dlatego też „coś” z zupełnie z innej beczki. Wolontariat, wyjazdy zagraniczne, możliwość poznania wielu nowych ludzi z całego świata, praca z dziećmi i młodzieżą, organizacja zajęć edukacyjnych, sposób na siebie, możliwość rozwoju … i pewnie mogłabym wymieniać w nieskończoność, a to wszystko dało mi CISV.
Oczywistym jest, iż bez motywacji ciężko zrealizować swoje plany. Ale dlaczego, mimo tej wiedzy, niektórzy z nas są bardziej pracowici, a inni mają słomiany zapał? I co zrobić, żeby zwiększyć u siebie chęć do wypełniania obowiązków? O tym właśnie będzie ten artykuł.
Skąd wziąć życiowe cele? Czy możemy jak wyciągając króliki z kapelusza wylosować z listy kilkudziesięciu dostępnych albo podpatrzeć cele innych? Co zrobić kiedy nie wiemy czego chcemy i choć nie brakuje nam pracowitości, nie potrafimy zdecydować się kim chcemy zostać i w jakim kierunku się rozwijać? Tak naprawdę wszystkie odpowiedzi znajdują się w nas samych, kluczowym jest, aby umieć do nich dotrzeć.
Na uczeniu się znasz się już pewnie bardzo dobrze. W końcu za Tobą już nie jedna szkoła.
Wiesz już, co to jest motywacja. Umiejętność wykorzystania i wzmacniania napędzającej do działania siły przydaje się nie tylko na uczelni. Przedstawię Ci teraz kilka skutecznych i popularnych technik, które mogą Ci w tym pomóc.
XXI wiek wprowadza nowe standardy pracy, nowe zawody, nowe kwalifikacje. Dawniej przyjmowano, że kształcąc się w danym zawodzie będzie się pracowało w nim do końca życia. Policjant całe życie będzie policjantem, nauczyciel – nauczycielem itp. Współczesność przygotowała nam zupełnie inne perspektywy. Aktualnie rynek pracy funduje zupełnie odmienne standardy.
Wielokrotnie mówi się o rozmowie kwalifikacyjnej, jednakże wszystko co jest prezentowane stanowi pewien ogólnik, rzekomy „złoty środek” do jej udanego przebiegu. Prawda bywa jednakże bardziej złożona. Rekrutacja nie musi być udręką - oto kilka sposobów, aby przebiegła spokojnie i z dobrym skutkiem.
Siedząc ostatnio 40 minut na fotelu stomatologicznym w mojej głowie istniała tylko jedna myśl: „Ból pochodzi z głowy”. Już poprzedniego wieczoru, gdy przygotowywałam się emocjonalnie do tej wizyty zdanie te widniało w moim umyśle jako ogromny, czerwony napis, wyróżniający spośród innych spraw, uczuć i myśli. Jak łatwo się domyślić, nie lubię wizyt u dentysty. Jeszcze na fotelu w gabinecie regulowałam swój oddech i spokojnie powtarzałam po cichu: „Ból pochodzi z głowy”. Spokój moich myśli zakłócało za każdym razem zbliżające się wiertło i nieprzyjemne wiercenie. Wtedy krzyczałam rozpaczliwym głosem w głowie: „Ból pochodzi z głowy! Daria, ból pochodzi z głowy!”. Przez całą wizytę nie zabolało mnie ani razu.
Prawdopodobnie każdemu zdarzyło się być w sytuacji, gdy w pewien sposób utrudniał sobie wykonanie zadania lub osiągnięcie jakiegoś celu. Angażował się w działania, które obniżają efektywność i zmniejszają szanse na sukces.
Prostujemy rzeczywistość, czyli: Prawda i Mity o Psychologach Kim Jest Psycholog? Odpowiedz sobie na to pytanie i przeczytaj tekst poniżej, gdyż być może okaże się, że coś się powinno w Twojej odpowiedzi zmienić...