Ochrona przeciwsłoneczna i wpływ słońca na skórę

Korzystny wpływ słońca dla organizmu polega na pobudzaniu melanogenezy, wytwarzaniu witaminy Dw skórze oraz łagodzeniu wyprysków w atopowym zapaleniu skóry.

Natomiast niekorzystny wpływ to działanie na DNA komórek skóry, degradacja włókien kolagenowych oraz powstawanie wolnych rodników.

Wpływ promieni słonecznych na organizm człowieka zależy od długości fali światła słonecznego. Jego nadmierne działanie może wywoływać oparzenia skóry oraz zaostrzyć jej niektóre choroby, np. trądzik różowaty. Istnieje także tak zwana grupa objawów nadwrażliwości na promienie słoneczne, do których zalicza się: wielopostaciowe osutki słoneczne, pokrzywkę słoneczną, wypryski słoneczne oraz odczyny fotoalergiczne i fototoksyczne. Innym skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce są zwyrodnienia skóry, tj: przyspieszone starzenie, suchość, ścieńczenie, przebarwienia, odbarwienia, zmarszczki, pobruzdowanie.

W celu ochrony skóry przed niekorzystnym działaniem słońca stworzono cały szereg dermokosmetyków. Są one skuteczną ochroną przeciwsłoneczną dla dorosłych, dzieci i niemowląt. Dermokosmetyki występują pod postacią kremów, emulsji, rozpylaczy, sztyftów. Można je stosować od 6. miesiąca życia. Decydując się na stosowanie dermo kosmetyków, należy dobierać je do właściwego rodzaju skóry, to znaczy inne do skóry suchej, tłustej, naczynkowej czy trądzikowej. Kolejnym krokiem jest właściwy dobór wskaźnika ochrony przeciwsłonecznej, tj. wielkość SPF. Jego wartość mieści się w zakresie od 2 do 50. Pomimo tego pamiętajmy, że kosmetyki z SPF nie zapewniają bezkarnego opalania, a jedynie zmniejszają ryzyko powstania oparzeń słonecznych.

lek. med. MARIANNA PIOTROWSKA-BAT

Dermatolog CenterMed Lublin