„Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi" - recenzja książki

Trudności ze skupieniem uwagi – ze świecą można by szukać osoby, która podczas swojej ścieżki edukacyjnej nigdy nie doświadczyła takiego problemu. Chciałbym na wstępie podkreślić, że zjawisko to dotyczy nie tylko studentów, którzy "zakuwają" po nocach, wchłaniając duże ilości informacji. Chyba każdy z nas choć raz doświadczył utraty zdolności koncentracji: czy to w pracy, w szkole, podczas prowadzenia samochodu czy innej wykonywanej długotrwale czynności. Od tej przypadłości nie są wolni także nauczyciele i inne osoby przekazujące swoją wiedzę. W każdym razie, wymieniać można bez końca.

Zainteresowany zgłębieniem tematu natknąlem się na książkę (a w zasadzie poradnik): „Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi" autorstwa Agnieszki Forzpańczyk – doświadczonej trenerki specjalizującej się w strategiach efektywnego uczenia się. Zabierając się za lekturę, już na wstępie przeczytałem, że jest ona adresowana do szerokiego grona odbiorców, zarówno profesjonalistów jak i laików, bez względu na wiek. To wzbudziło moje podejrzenia - ale jak to dla wszystkich?

Ano tak! Już po kilkunastu wchłoniętych stronach musiałem przyznać rację - mile zaskoczył mnie przystępny sposób przekazywanych w książce informacji, pozbawionych akademickiego tonu. Faktycznie czyta się przyjemnie; inną sprawą jest wykorzystanie zawartych w niej treści. Duża grupa docelowa niejako wymusiła podjęcie szerokiej tematyki, przez co przeciętny czytelnik skorzysta z książki tylko częściowo. Weźmy za przykład rozdział pierwszy, omawiajacy problemy z koncentracją wśród dzieci i młodzieży. Dla potencjalnego rodzica będzie to kopalnia wiedzy dotycząca prawidłowego rozwoju ich pociech oraz najczęściej pojawiających się zaburzeń uwagi jak ADHD czy dysleksja.

Co zrobi natomiast przeciętny dorosły czytelnik nie posiadający potomstwa? Prawdopodobnie ominie strony poświęcone dzieciom, szukając przydatnych informacji w kolejnych częściach książki – i raczej znajdzie coś dla siebie, bowiem cała publikacja składa się z dziesięciu rozdziałów o dość szerokiej zawartości merytorycznej.

Moim skromnym zdaniem, jako psychologa prowadzącego warsztaty o podobnej tematyce, książka będzie pouczająca w szczególności dla początkujących, zainteresowanych doskonaleniem siebie czytelników. Mogą oni uzyskać wiedzę o optymalnych warunkach dla rozwoju koncentracji, energetyzującym działaniu muzyki, odpowiedniej diecie, a nawet funkcji zapachów i kolorów na stymulowanie aktywności. Oczywiście zagadnień jest więcej, to tylko niektóre z nich.

Natomiast ci bardziej zaawansowani będą zadowoleni z szerokiej gamy ćwiczeń dotyczących skupienia uwagi, rozwijania zmysłów, relaksacji czy synchronizacji półkul mózgowych. Dla tych czytelników utrudnieniem może jednak okazać się to, że ćwiczenia często są porozrzucane między materiałami dla laików, przez co można coś przeoczyć. Myślę, że nie jest to jednak duża przeszkoda, gdyż ćwiczeń jest naprawdę ogrom (nie liczyłem, ale nieco ponad 150). Niestety niektóre z nich można wykonać tylko za pomocą gier towarzyskich, za które trzebaby dodatkowo zapłacić. Rekompensatą za to jest natomiast rozdział poświęcony treningowi zmysłów – niewątpliwie duży atut tej publikacji.

Pozostając w tematyce mnogości dostępnych ćwiczeń, chciałbym dodać, że do książki dołączona jest płyta CD. W sumie nie wiedziałem czego się po niej spodziewać, więc postanowiłem zostawić ją sobie jako "wisienkę na torcie", do przejrzenia dopiero po lekturze podręcznika. Analizując zawartość ujrzałem... 6 plików PDF. Ni mniej, ni więcej. Zdecydowana większość z nich (bo aż pięć) dotyczyła ćwiczeń skierowanych dla dzieci i młodzieży. Tylko jeden, ostatni plik odnosił się do osób dorosłych. Ciężko mi wypowiedzieć się o użyteczności płyty. Dla mnie materiały treningowe okazały się bardzo wartościowe, gdyż w swojej pracy zdarza mi się prowadzić zajęcia psychoedukacyjne dla młodzieży. Myślę, że spora pula rodziców, starajacych się rozwinąć umiejętność koncentracji swoich pociech, poprze mój punkt widzenia. Mimo to, chciałbym zostawić zawartość płyty do indywidualnej oceny przez każdego potencjalnego użytkownika.

Podsumowując swoje rozważania na temat książki „Koncentracja. Skuteczny trening skupiania uwagi”, chciałbym podkreślić, że po książce nie należy oczekiwać gotowego przepisu na ujarzmienie swoich zasobów uwagi. Trzeba ją raczej traktować jako źródło dobrych rad do przetestowania na sobie i nie zniechęcać się, jeśli jakieś ćwiczenie okaże się dla Was mało efektywne. Wiem to z doświadczenia, gdyż sam spędziłem sporo czasu zanim dobrałem dla siebie odpowiednie ćwiczenia i stworzyłem swój własny plan rozwoju koncentracji. A jest z czego wybierać - niezależnie czy trening będzie przeznaczony dla dziecka czy dorosłego mamy do dyspozycji sporo możliwości. I właśnie ta wszechstronność sprawia, że ze swojej strony mogę z czystym sumieniem polecić tę książkę.

Kontakt: bartlomiej.kochanowski@gmail.com Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii UŚ, kierunek Psychologia ze specjalnością psychologii kliniczno-sądowej oraz pracy i organizacji   Psycholog transportu z uprawnieniami do badań kierowców – ukończone studia podyplomowe w Szkołe Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach   Trener umiejętności psychospołecznych Doświadczenie zawodowe: Konsultant ds. Szoleń i Rozwoju HR Psycholog w Śląskiej Fundacji Obywatelskiej LEX CIVIS - prowadzenie konsultacji psychologicznych, szkoleń adaptacyjnych, profilaktyka zdrowia psychicznego, udzielanie wsparcia psychologicznego. (...)