30 stycznia 2018
14 września 2016
Inne wydarzenie

Trening relaksacyjny

27 września 2016
13 września 2016
08 października 2016
26 sierpnia 2016

Stres egzaminacyjny - proste sposoby jak go zmniejszyć

Przez większość semestru żyjemy spokojnie, nierzadko odkładając wiele obowiązków na tzw. „później”. Kiedy rozpoczyna się sesja czeka nas sporo nauki i przygotowań do egzaminów.  Terminy nachodzą na siebie, a my musimy działać szybko i sprawnie. Możemy mieć poczucie, że ogrom wiedzy, którą powinniśmy nabyć jest tak duży, że prawie niemożliwym będzie przygotowanie się na czas. W tym momencie często ogarnia nas stres, a w głowie pojawiają się katastroficzne wizje o oblaniu egzaminów.

Niektórzy odczuwają lęk przed egzaminem i zaczynają panikować, a całą swoją energię przeznaczają na rozważania o tym, że nie zdążą się przygotować, że na pewno nie powiedzie się im na egzaminie. Inni czują się przytłoczeni do tego stopnia, że ogarnia ich poczucie niemocy i nie wiedzą od czego zacząć. Jeszcze inną grupą są osoby, które mimo świetnego przygotowania do egzaminu nie wierzą w swoje możliwości, przeczuwają, że na egzaminie pojawi się akurat to, o czym nie mają pojęcia. Często temu wszystkiemu towarzyszy chęć otrzymania jak najwyższego wyniku i duża presja, którą sami na siebie nakładają. W konsekwencji pojawiający się stres może być tak silny, że faktycznie wpłynie negatywnie najpierw na sam proces przygotowań, a następnie na wynik z egzaminu.

Jak więc osiągnąć satysfakcjonujące wyniki z egzaminów? Wiedza jest niezbędna. Aby uczyć się skutecznie powinnyśmy korzystać z technik zapamiętywania oraz stosować mapy myśli. Jednakże nauka to nie wszystko. Nawet posiadając ogrom wiedzy nie będziemy w stanie osiągnąć sukcesu, jeżeli działający na nas stres będzie zbyt silny i destrukcyjny.  Wtedy zamiast energii do nauki i pobudzającego napięcia, które mogłoby nas motywować, będziemy odczuwać negatywny wpływ stresu.
Skutki stresu są zauważalne zarówno w ciele, zachowaniu, jaki i w umyśle. Pojawia się nerwowość, niepokój, rozdrażnienie, zmęczenie i bóle głowy. Mogą wystąpić trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, a także problemy ze snem i jedzeniem. Jak nie trudno sobie wyobrazić, nauka i zdawanie egzaminów w stanie ogromnego stresu jest bardzo trudne, ponieważ wysokie napięcie obniża efektywność działania. W takiej sytuacji koniecznie jest umiejętne radzenie sobie ze zbyt dużym stresem przedegzaminacyjnym.

Oddychanie

Ćwiczenia oddechowe są skutecznym sposobem zmniejszania poczucia niepokoju, rozdrażnienia i napięcia. Można się ich szybko nauczyć, a pierwsze efekty są widoczne niemalże od razu po zastosowaniu.  Poniżej przedstawię kilka ćwiczeń oddechowych. Te najprostsze, od których najlepiej zacząć, opierają się na oddechu przeponowym. W kolejnych znaczenie ma także kierowanie uwagą i wyobraźnia.

Oddychanie przeponowe krok po kroku:

 1. Zamknij oczy.
 2.  Prawą dłoń połóż na brzuchu, lewą - pośrodku klatki piersiowej.
 3.  Wykonaj głęboki wdech nosem.
 4.  Zatrzymaj powietrze w płucach z wypiętym brzuchem.
 5.  Wykonaj wydech przez usta.
 6.  Pozwól, aby brzuch wrócił do pozycji wyjściowej.

Jeśli porusza się brzuch, oznacza to, że oddychasz przeponą. Natomiast jeśli bardziej porusza się klatka piersiowa, oddychasz klatką piersiową. Aby zmienić sposób oddychania można wykonać jeden lub dwa pełne wydechy, które wypchną powietrze z dolnej części płuc, co wytworzy próżnię, która wymusi głęboki, przeponowy wdech. Należy pamiętać o tym, aby oddech był spokojny, równomierny i głęboki.

Oddychanie uwalniające napięcie - liczenie oddechów:

 1. Usiądź lub połóż się w wygodnej pozycji (kręgosłup  wyprostowany, ręce i nogi nie   skrzyżowane).
 2. Wykonaj głęboki wdech, wykorzystując przeponę.
 3. Zatrzymaj na chwilę powietrze.
 4. Wykonaj wydech i policz go w myślach „raz”.
  a)Licz każdy wydech.
  b)Licz wydechy w grupach po cztery lub pięć przez następne 5 – 10 minut.

Oddychanie uwalniające napięcie – „Wdycham relaks - wydycham napięcie”:

 1. Usiądź wygodnie na krześle ze stopami na podłodze.
 2. Wykonaj głęboki wdech, wykorzystując przeponę i myśląc przy tym: „Wdycham relaks”.
 3. Zatrzymaj na chwilę powietrze.
 4. Wykonaj wydech przeponą, myśląc przy tym: „Wydycham napięcie”.
 5. Odczekaj chwilę przed kolejnym wdechem

Każdy wdech potraktuj jako okazję do uświadomienia sobie wszystkich napięć obecnych w Twoim ciele, a każdy wydech potraktuj jako okazję do pozbycia się tego napięcia. Dodatkowo możesz wyobrazić sobie jak relaks wpływa do ciała, a napięcie z niego uchodzi.

Oddychanie z wyobraźnią:

 1. Połóż się i umieść dłonie na splocie słonecznym (między dolnymi żebrami, nad brzuchem).
 2. Oddychaj w naturalny sposób przez kilka minut. 
 3. Uruchom wyobraźnię: wyobraź sobie, że z każdym wdechem do Twoich płuc wpływa strumień    energii, który akumuluje się w splocie słonecznym, a z każdym wydechem energia ta przepływa do wszystkich części Twojego ciała. 
 4. Powtarzaj to ćwiczenie codziennie przez 5 – 10 minut.

Optymizm

Panuje przekonanie, że przyczyną złych wyników na egzaminach jest niedostateczna wiedza. Jednak zdarza się, że mimo dużej wiedzy nie jesteśmy w stanie osiągnąć sukcesu, gdyż brakuje nam optymizmu. Pesymiści nawet małe niepowodzenie traktują jak katastrofę i długo nie potrafią dość do siebie, wpadając w bezradność. Obawiają się porażki, nawet jeśli wszystko dobrze się układa. Natomiast optymiści dużo szybciej dochodzą do siebie po niepowodzeniu, a ponadto w obliczu trudności mobilizują się do większego wysiłku, co jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Bardzo możliwe, że po przeczytywaniu tych informacji w głowach pesymistów zrodziła się myśl, że znajdują się oni w sytuacji patowej. Jednakże wcale tak nie jest, ponieważ optymistycznego myślenia można się nauczyć.
Głównym celem jest zwiększenie kontroli nad sposobem, w jaki myślimy o przeciwnościach losu i nauczenie się zestawu technik, które pomogą ujrzeć trudną sytuację w korzystnym świetle. Jak to zrobić? Zacznijmy od przekonań, które są interpretacjami napotykanych na co dzień trudności. Jeśli zmienimy przekonania, to zmienią się również nasze zachowania i reakcje na owe trudności. Istnieją dwa sposoby zmiany przekonań. Pierwszy to odwrócenie od nich uwagi i zajęcie myśli czymś innym, a drugi, bardziej efektywny, to zakwestionowanie przekonań w rozmowie z samym sobą.

Odwrócenie uwagi jest polecane jako pierwsza reakcja, ponieważ działanie tej metody jest doraźne. Natrętne myśli mają to do siebie, że nieustannie krążą nam po głowie. Nie wystarczy powiedzieć sobie: „teraz nie będę o tym myśleć”, przeciwnie – możemy być pewni, że wtedy nasze myśli skoncentrują się dokładnie na tym przekonaniu, ponieważ umysł nie odbiera zaprzeczeń. Istnieją skuteczniejsze sposoby. Kiedy myśli krążą wokół negatywnego przekonania, powinniśmy je skoncentrować na czymś innym. Można wziąć do ręki jakiś przedmiot i przez pewien czas wpatrywać się w niego bardzo intensywnie, badać jego strukturę i kształt. Można też puścić głośno ulubiony utwór i zacząć śpiewać. Można powtórzyć sobie kilka razy w myślach stanowczo: „Dość tego!”, albo powiedzieć to na głos, jeżeli miałoby to wzmocnić efekt. Warto spróbować różnych metod, ponieważ dla każdego coś innego będzie skuteczne.

Zakwestionowanie negatywnych przekonań jest metodą lepszą o tyle, że jeśli będzie ono przeprowadzone skutecznie, to jego efekty będą długotrwałe. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że przekonania są tylko przekonaniami. Brzmi banalnie, a okazuje się, że takie zdystansowanie się jest bardzo pomocne, aby racjonalnie wyjaśnić sobie, dlatego owo przekonanie jest nieuzasadnione. Drugi krok, to odpowiedzi na pytania o dowody (jakie fakty potwierdzają to przekonanie, a jakie mu przeczą?), alternatywy (jakie mogą być inne przyczyny niekorzystnego zdarzenia?), implikacje (nawet jeśli przekonanie jest prawdziwe, to co z tego wynika?) i przydatność przekonania (czy uznanie negatywnego przekonania może pomóc w rozwiązaniu problemu czy ma zgubne skutki?).
Przykładowo, naszą trudnością jest zbliżający się powtórkowy egzamin, którego nie udało nam się zdać za pierwszym razem oraz związana z tym konieczność nauki. W obliczu tej trudności pojawia się przekonanie, że nie poradzimy sobie z taką ilością nauki i po raz drugi oblejemy egzamin. Skutkiem tego czujemy się zniechęceni i nie mamy energii, aby podjąć przygotowania do egzaminu. Kiedy już uświadomimy sobie, że to są tylko nasze przekonania, przechodzimy do zakwestionowania ich. Dowód: już wiele razy podchodziliśmy do różnych egzaminów i byliśmy w stanie skutecznie się przygotować (należy przypomnieć sobie konkretne sytuacje, kiedy tak było). Alternatywa: za pierwszym razem nie udało nam się zdać, ponieważ zbyt krótko się przygotowywaliśmy. Implikacja: nawet jeśli oblejmy drugi raz, to nie wyrzucą nas ze studiów, tylko będziemy zdawać ten egzamin za rok. Przydatność: posiadane przekonanie nie jest przydatne, ponieważ nas demobilizuje.
Jeśli nauczymy się optymistycznego myślenia, będziemy w stanie mobilizować się do działania. Jak wykazują badania, optymiści lepiej radzą sobie na uczelni, w pracy i w życiu codziennym, a także cieszą się lepszym zdrowiem. Brzmi zachęcająco?

Sen

Powodem stresu mogą być także nieprzespane noce, niejednokrotnie zarwane z powodu nauki. Może być także inaczej – stres przedegzaminacyjny będzie skutkować kłopotami ze snem. Zarówno brak snu powoduje stres, jak i stres powoduje brak snu. Niedostateczna ilość snu może wywoływać niepokój, rozdrażnienie i  trudności z koncentracją, a taki stan obniża naszą efektywność i dlatego powinniśmy zadbać o właściwy sen.  Kiedy kładziemy się do łóżka, a w naszej głowie kłębią się setki myśli, to naturalną reakcją organizmu jest pobudzenie, a w takim stanie nie da się zasnąć. Często wtedy pojawia się frustracja, która wywołuje kolejne myśli (muszę się wyspać, bo jeśli nie, to jutro mi się nie powiedzie),  pytania (czemu nie mogę znać?), nakazy (śpij wreszcie!) i coraz silniejsze emocje. To błędne koło nie prowadzi do tego, że nagle zaśniemy. Umysł musi się wyciszyć. W stresogennych warunkach jest to niezwykle trudne.
Przede wszystkim powinniśmy skupić uwagę na relaksie, wyobrazić sobie coś przyjemnego, a ciało i umysł same powoli zaczną zwalniać. Bardzo skuteczną techniką jest metoda zwalniania tempa. Pojawiające się myśli staramy się słyszeć w głowie coraz wolniej i wolniej, przeciągając każdy wyraz, a nawet każdą literę. Jeśli jesteśmy wzrokowcami, możemy spróbować to sobie nawet zwizualizować. Przestawię to na przykładzie myśli: „jutro pójdę na spacer”. Zatrzymujemy pojawiającą się myśli i zwalniamy w następujący sposób: „juuutrooo póóójdęęę naaa spaaaceeer”. Odtwarzamy tę myśl kilkakrotnie, za każdym razem wolniej, jednocześnie ucinając ostatni wyraz do momentu aż zniknie zupełnie.

Drugą techniką jest metoda znikopisu, która będzie skuteczna dla wzrokowców. Jeśli nasz umysł szaleje, rozpoczynamy wizualizację. Wyobrażamy sobie, że wszystkie nasze myśli są zapisywane na bieżąco kredą na czarnej tablicy, a następnie powoli ścieramy je gąbką aż tablica stanie się zupełnie czysta.
Oprócz metod pomagających w zasypianiu warto wiedzieć, że przygotowanie pomieszczenia przed snem jest równie ważne. Łatwiej zasypia się w chłodnym i przewietrzonym pokoju, w którym jest ciemno. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie kompletnej ciemności, bo dzielimy z kimś pokój, możemy zaopatrzyć się w opaski na oczy przeznaczone do spania, które odetną nas od zbędnej ilości światła. Ponadto pamiętajmy, że ciągłe przewracanie się z boku na bok nie jest dla nas korzystne, a tylko nas denerwuje i powstrzymuje przed zaśnięciem. Czasem wystarczy przeczekać chęć zmieniany pozycji, bo zwykle jest ona rezultatem tego, że nie potrafimy się zrelaksować. Jeśli jednak faktycznie musimy się poruszyć, powinniśmy zrobić to powoli, biorąc głęboki wdech – pomoże nam się to wprowadzić w stan relaksu.

Sen jest czasem regeneracji organizmu. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania, dzięki niemu pozbywamy się niepokoju oraz lęków i możemy pełni energii podejść do przygotowań  przedegzaminacyjnych. Dlatego, pamiętając o tym, jak ważne jest zapewnienie sobie właściwej ilości i jakości snu, w razie kłopotów ze snem sięgajmy do metod, które pozwolą nam się zrelaksować i spokojnie zasnąć.

Któż by nie chciał przejść łatwo przez sesję, zdać wszystkie egzaminy i osiągnąć satysfakcjonujące wyniki, a dodatkowo zrobić to jak najmniejszym kosztem? Aby tak było, oprócz nabycia niezbędnej wiedzy powinniśmy zachować spokój. Stres jest sprzymierzeńcem tylko, gdy jego nasilenie jest niewielkie – wtedy może działać mobilizująco. Natomiast, kiedy widzimy, że jest on destrukcyjny konieczna jest nasza reakcja.
Jeśli jeszcze przed przygotowaniami do egzaminu skazujemy się w myślach na porażkę, zaprzeczmy swoim negatywnym przekonaniom i podejdźmy optymistycznie do nauki. Kiedy w dniu egzaminu odczuwamy duży stres i nasze myśli nie dają nam spokoju, sięgnijmy po techniki oddechowe. Ponadto każdej nocy śpijmy spokojnie i pozwólmy odpocząć naszemu umysłowi, a on odwdzięczy się sprawnym działaniem.

BIBLIOGRAFIA:

 1. Terelak, J. (2008). Człowiek i stres. Bydgoszcz: BRANTA.
 2. Davis, M., Robbins Eshelman, E., McKay, M. (2007). Jak zwalczyć stres i osiągnąć pełen relaks? Trening. Wydanie V. Gliwice: Helion.
 3. Seligman, M. (1996).Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie. Poznań: Media Rodzina.
 4. Karbowski, M. (2010). Sztuka spania i wstawania. Jak spać mniej a mieć więcej energii w ciągu dnia. Gliwice: Złote Myśli.

 

 

BYŁA REDAKTOR DZIAŁU "MYŚLĘ"   Kontakt: sandra.jargielo@gmail. (...)


 • Opublikowane 27 Czerwiec, 2019

Prostytucja nieletnich

Ujęcia definicyjne

Prostytucja jest zjawiskiem obecnym od bardzo dawna w naszej kulturze[1]. “... prostytuowanie się jest zachowaniem związanym z oddawaniem swojego ciała nieokreślonej /niesprecyzowanej liczbie osób (może to być jedna osoba, jak i wiele), celem zaspokojenia ich popędu seksualnego. Prostytutką jest jednostka (niezależnie od płci), która epizodycznie lub stale oddaje się aktywności seksualnej, oczekując i otrzymując w zamian rozmaite korzyści: materialne (w formie pieniężnej lub jego ekwiwalentu) lub niematerialne”[2]. Mimo, że bardzo często spotykamy się z tym fenomenem w telewizji, Internecie, książkach jest to nadal temat tabu. Każdy o nim wie, ale nikt nic nie mówi. Często osobom prostytuującym się jest bardzo trudno wydostać ze środowiska, w którym żyją. Dlatego ważna jest podstawowa wiedza, którą możemy wykorzystać, niosąc pomoc tym osobą. W tym artykule chciałabym przedstawić zjawisko prostytucji nieletnich, przyczyny jej występowania i zagrożenia z nią związane.

W literaturze fachowej mamy do czynienia z licznymi opisami przypadków prostytucji. Zadziwiający jest jednak fakt, że prostytucję zaczęto uznawać za profesje obecną od zawsze w życiu kulturowo-społecznym[3]. Nasuwa się więc pytanie: Dlaczego wciąż traktujemy ją jako temat tabu?

Przyczyny zjawiska prostytucji nieletnich

Dominującymi czynnikami, które sprawiają, iż młodzież zaczyna uczestniczyć w procederze prostytucji, są między innymi: bieda, brak perspektyw oraz bezpiecznego środowiska do rozwoju. Znaczącą rolę odgrywa także środowisko rodzinne (brak zainteresowania rodziców), czy czynniki kulturowe. Wszystkie te elementy mogą być przyczyną prostytucji młodych dziewczyn i chłopców[4].

Zewsząd napływa do nas mnóstwo materiałów zawierające treści o charakterze seksualnym, niestety każdy ma do nich dostęp. Zarówno dorośli, jak i młodzież. To właśnie pobudzenie seksualne może być również jedną z przyczyn prostytucji nieletnich. Skoro widzimy wszędzie elementy seksualności to znaczy, że są one normalnym zjawiskiem, z którego możemy korzystać[5]. Coraz częściej spotykamy się z dwuznacznymi reklamami, wyzywającymi zdjęciami, filmami, czy obrazkami z podtekstem seksualnym. Seks jest obecny wszędzie.

Badania Jacka Kurzępy pokazują, iż 29% badanych chłopców wskazuję na żądzę, jako motyw swojego zaangażowania w prostytucję. Kolejny istotny dla nich czynnik stanowiły względy ekonomiczne (19%). Następnie wskazana była chęć dobrej zabawy, szaleństwa, przygód (17% przypadków). Na ostatnich miejscach znalazł się przypadek, koledzy i konieczność. Większość chłopców nie potrafi przerwać tego procederu ze względu na płynność finansową oraz brak rozliczania się z kimkolwiek z zarobionych pieniędzy. Są także sytuacje, w których następuje przyzwyczajenie do tego typu działalności i brak potrzeby rezygnacji z niej. Najczęstszą deklaracją chłopców prostytuujących się jest stwierdzenie, że nie ma w tym nic złego. Wielu z nich wyjawia, że zaczynali swoją pracę od ubierania się w skąpe ubrania i w obecności pracodawców sprzątało ich domy, za co dostawali sporą zapłatę[6]. Wynagrodzeniem za wykonaną pracę nie muszą być tylko pieniądze. Mogą to być modne ubrania, gadżety, wyjazdy, opłaty studiów.

Jedną z przyczyn zagubienia się nieletnich może być prezentowany w mediach wzorzec wyglądu uznawanego współcześnie za męski. Zgodnie z nim chłopak powinien być przystojny (jak aktor filmowy), zadbany, nienagannie ubrany, rozrywkowy. Dziś widzimy w mediach mężczyzn rozdartych emocjonalnie, nieraz wylewających łzy. Role społeczne zaczynają się modyfikować przez co mężczyźni, którzy nie umieją sobie poradzić z tymi zmianami, czują się zagrożeni. Powoduje to utratę ich tożsamości, którą nabyli w latach dziecięcych. Młody chłopak podążający za dzisiejszymi wzorcami, może się zastanawiać nad tym, jaki w ogóle powinien być. Większość z nas chce odnaleźć coś innego, wyjątkowego do czego nie każdy ma dostęp, ale jednak chcemy też dopasować się do reszty społeczeństwa. Ta potrzeba dopasowania powoduje, iż osoby, które zeszły na drogę prostytucji, mogą odczuwać wstyd przed przyznaniem się do tego procederu przed społeczeństwem, czy też bliskimi.

Konsekwencje  prostytucji

Osoby uczestniczące w procederze prostytucji często zaniedbują edukację poprzez opuszczanie zajęć, wagary. Takie jednostki często nie umieją znaleźć normalnej pracy nawet, gdy chcą uwolnić się od tej działalności seksualnej[7]. Bez podstawowego wykształcenia niestety nie są w stanie znaleźć żadnej pracy. Uważane są za głupie, ponieważ większość społeczeństwa uzyskała ten poziom wykształcenia. Następuje także zawężenie znajomości, które powoduje nawet zupełny brak wsparcia społecznego. Wówczas istnieją bardzo nikłe szanse na znalezienie jakiejkolwiek pracy, czy odnalezienie się na legalnym rynku pracy. Bez takowego wsparcia osoby tracą wiarę w swoje siły i możliwości, nie podejmują prób poszukiwania innej pracy, albo zdane tylko na siebie nie mogą podjąć ryzyka utraty tego zarobku.

Nieletni zmuszani do prostytuowania się odczuwają w sobie poczucie winy, wstyd i brak akceptacji ze strony środowiska, w którym na co dzień przychodzi im żyć. Są oni wykorzystywani przez osoby pełnoletnie, które wykorzystują swoją władze nad małoletnim.

W wyniku prostytucji często dochodzi do zajść w niechcianą ciążę. Próby nielegalnej aborcji powodują problemy ze zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym. Jest wysokie ryzyko, że taka dziewczyna nigdy nie będzie mogła posiadać własnych dzieci. Nawet jeśli odejdzie od tego procederu i będzie chciała założyć własną rodzinę. Błędy młodości będą odczuwalne przez całe życie[8]. Niestety często dochodzi tutaj także do przenoszenia chorób drogą płciową zarówno u kobiet, jak i mężczyzn[9].

Podsumowując, każdy przypadek prostytucji nieletnich jest inny. Składa się na niego wiele elementów sytuacyjnych: status materialny, więzi rodzinne, ciekawość, znajomości. Nie jesteśmy w stanie określić jednej reguły zachowań, po których może dojść do zaangażowania się młodej osoby w prostytucję. Każdy przypadek jest indywidualny, ponieważ sytuacja każdego jest inna. Jak możemy zauważyć, prostytuuje się młodzież zarówno z dobrze sytuowanych rodzin oraz, ta o znacznie obniżonym statusie materialnym. Nie zawsze towarzyszą temu względy finansowe, czasem tylko chęć dobrej zabawy i rozrywki. Badania wykazują, iż najwięcej młodocianych prostytucji ma miejsce ze względów ekonomicznych. Zdarzają się jednak przypadki, w których osoby te są zmuszane do prostytucji i robią to wbrew własnej woli.

Bibliografia:

 1. Kurzępa J Młodzież pogranicza- “świnki” czyli o prostytucji nieletnich, Impuls, Kraków 2001.
 2. Kurzępa J, A. Lisowska, A. Pierzchalska; PROSTYTUCJA „NIELETNICH” W PERSPEKTYWIE DOLNOŚLĄZAKÓW RAPORT Z BADAŃ; Wrocław 2008.
 3. Popławska A. Dziecko krzywdzone nr. 4 (33), Wykorzystywanie małoletnich w prostytucji – charakterystyka i dynamika zjawiska ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy polskiej, Fundacja dzieci niczyje, 2010.

Autor: Agata Raszewska
[1] J. Kurzępa, A. Lisowska, A. Pierzchalska; PROSTYTUCJA „NIELETNICH” W PERSPEKTYWIE DOLNOŚLĄZAKÓW RAPORT Z BADAŃ; Wrocław 2008, str. 7.

[2] Tamże

[3] Popławska A. Dziecko krzywdzone nr. 4 (33), Wykorzystywanie małoletnich w prostytucji – charakterystyka i dynamika zjawiska ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy polskiej, Fundacja dzieci niczyje, 2010, str.54.

[4] Tamże str. 54-58.

[5]  Tamże

[6] J. Kurzępa, Młodzież pogranicza- “świnki” czyli o prostytucji nieletnich, Impuls, Kraków 2001, str. 159.

[7] Popławska A. Dziecko krzywdzone.str.59-64

[8] Popławska A. Dziecko krzywdzone.str.53-64

 


 • Opublikowane 26 Marzec, 2019

Ruszyła rekrutacja do projektu EEC – Liderzy Przyszłości 2019

Projekt dedykowany jest studentom wszystkich kierunków studiów. Inicjatywa daje możliwość uczestniczenia i współtworzenia XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Tegoroczna edycja odbędzie się między 13. a 15. maja 2019 r. (http://www.eecpoland.eu/). Wydarzeniem towarzyszącym będzie European Start-Up Days http://www.estartupdays.eu/pl/, podczas którego młodzi przedsiębiorcy mają szansę zaprezentować się przed światowej klasy ekspertami.

Projekt EEC - Liderzy Przyszłości umożliwia zdobycie cennego doświadczenia, otrzymanie certyfikatu potwierdzającego zaangażowanie w prace przy Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, przebywanie w międzynarodowym środowisku wśród najważniejszych gości z całej Europy i świata oraz nawiązanie ciekawych kontaktów.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.eec-liderzy.eu/pl/

Dołącz do projektu!

Uwaga!
Rekrutacja do projektu EEC – Liderzy Przyszłości została przedłużona do 16 kwietnia 2019 r.


Strony

Subscribe to Więc jestem RSS

Pomoc psychologiczna

Studenci i Doktoranci Uniwersytetu Śląskiego mogą korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego i poradnictwa w Centrum Obsługi Studenta.

Skontaktuj się ze specjalistami w następujących obszarach:

W celu ustalenia terminu indywidualnej konsultacji psychologicznej prosimy o kontakt drogą elektroniczną lub telefonicznie.