IT i rynek pracy – nowe trendy?

Po pierwsze – zastanówmy się nad samą specyfiką tej szczególnej branży.

Dlaczego szczególnej?

Nie mamy tu jedynie na myśli utrzymującego się od lat deficytu specjalistów (średnio – na poziomie ok. 30 proc. w przypadku programistów) dzięki czemu rynek pracy w IT to (w przeciwieństwie do większości innych branż) rynek pracownika.

Specyfika branży IT to także dość duża zmienność, dynamika powstawania nowych trendów, z których jedne dość szybko przemijają, inne stabilizują się, tworząc bazę do rozwoju nowych obszarów aktywności dla specjalistów IT.

Nowoczesne technologie informatyczne i teleinformatyczne absorbowane są przez kolejne branże, okazują się też niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wielu podmiotów i instytucji.

Wdrożenie nowoczesnych systemów to jedno, utrzymanie optymalnego poziomu funkcjonalności, bezawaryjności i bezpieczeństwa to kolejna kwestia, która angażuje… wielu informatyków.

Jaki z tego wniosek? Decydując się na inwestowanie w wiedzę z zakresu technologii informatycznych, możemy liczyć na szerokie możliwości zatrudnienia w różnych branżach. Co za tym idzie – również profil zawodu informatyka ulega określonym zmianom.

Jeśli do niedawna pokutował jeszcze stereotyp, zgodnie z którym informatyk kojarzony był z posiadaczem „wiedzy tajemnej” dla ogółu społeczeństwa, nieco wyalienowanym i oddanym bez reszty swojej pasji – dziś z takiego postrzegania profesjonalistów IT pozostała tylko pasja.

Do bogatej galerii zawodów związanych z branżą nowoczesnych technologii dołączyli m.in.: project managerowie, architekci IT czy analitycy biznesowi IT. Już ten krótki przegląd profesji związanych z branżą informatyczną pokazuje, jak zmienia się charakterystyka zawodowa specjalisty związanego z rynkiem nowych technologii.

Soft i hard… skills

W kompetencje „twarde” (hard skills) związane z przedmiotem działalności, wyposażyć nas mogą kolejne etapy profesjonalnej edukacji, nie wyłączając z tego systemu studiów podyplomowych, które mogą wspomóc specjalistów w rozpoczęciu aktywności na nowych stanowiskach.

Nie bez powodu coraz większym zainteresowaniem wśród profesjonalistów cieszą się kierunki związane z systemami IT (projektowaniem, architekturą) a także z zarządzaniem projektami.

Jeśli będziemy w stanie efektywnie połączyć hard skills i soft skills (umiejętności miękkie – m.in. komunikatywność, empatię, zażegnywanie konfliktów, integrowanie zespołu) wiele możliwości rozwoju zawodowego stanie przed nami otworem.

Doświadczeni informatycy, potrafiący zarządzać projektami (dotyczącymi zarówno dużych organizacji, jak i podmiotów innowacyjnych, start-upów itp.), mają szansę realizować się zawodowo i nie chodzi tu jedynie o kwestie finansowe.

W branży IT, co prawda, przedstawiają się one nadzwyczaj atrakcyjnie, jednak niezależnie od tego, czy preferujemy pracę indywidualną, czy zespołową, trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie na rynku bez autentycznego zainteresowania technologiami informatycznymi, które rozwijają się szybko i nie można sobie pozwolić na to, by pozostawać w tyle za zmianami rynkowymi.

Od managera do freelancera

Branża IT jest na tyle chłonna, wielopłaszczyznowa i rozwojowa, że bez większych problemów znajdą sobie w niej miejsce zarówno osoby preferujące pracę zespołową (i w środowisku międzynarodowym), jak i ceniący sobie indywidualizm oraz duży zakres samodzielności, freelancerzy.

Freelancing i outsourcing w IT mają się bardzo dobrze i wszystko wskazuje na to, że ten rodzaj współpracy w branży nowoczesnych technologii będzie się rozwijał coraz dynamiczniej.

Elastyczność (m.in. w łączeniu kompetencji, czy w kształtowaniu zasad i form współpracy) obok uniwersalności – to coraz intensywniej zaznaczające się trendy rozwojowe w sektorze IT.

Te nowe kierunki widać szczególnie wyraźnie na przykładzie najpopularniejszego zawodu informatycznego – programisty. To wciąż jedni z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy (krajowym i zagranicznym) specjalistów. Z drugiej strony daje się słyszeć głosy, że mimo braku nasycenia rynku, nie wszyscy absolwenci kierunków związanych z programowaniem są w stanie znaleźć atrakcyjne oferty zatrudnienia. Z czego może wynikać ten dysonans? Z jakości kształcenia? To jeden z powodów. Nie wszystkie uczelnie wyposażają nas w ten sam zasób wiedzy. Ważne jest jednak również zwrócenie uwagi, już na poziomie studiów, jaką specjalizację wybrać. Na pewno zawsze potrzebna będzie „szeroka baza” specjalistów w zakresie programowania (m.in. programistów baz danych czy software developerów), ale jeśli w zawodach IT fascynuje nas innowacyjność – warto postawić na technologie mobilne – zdecydowanie najbardziej perspektywiczne i dające szansę aktywnego rozwoju.

Autor: Joanna Racław

Konsultacja: zespół informatyków z http://www.datalab.pl/

Studentka dziennikarstwa i pedagogiki. Pasjonuje się pisaniem w jego różnych formach (artykuły internetowe, opowiadania, poezja). Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół rynku pracy i nowych technologii. (...)