REDAKTOR DZIAŁU 'MAM PROBLEM'
Kontakt: wfriedrich@us.edu.pl
Studia: absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w katowicach, kierunku psychologia; specjalizacja: psychologia kliniczna i psychologia sądowa; Studentka prawa III rok. Uniwersytet Śląski
Doświadczenie (działalność w organizacjach, praktyki, wolontariat):
Zainteresowania: Naukowe w zakresie psychologii sądowej i klinicznej człowieka dorosłego;
fotografia, muzyka (gra na gitarze), literatura współczesna, język angielski.
Dodatkowe informacje o autorze: Studentka psychologii i prawa UŚ; wolontariuszka w licznych placówkach terapeutycznych i in.; uczestniczka licznych kursów o tematyce psychologicznej.
Kim jest, czym się zajmuje, czy aby na pewno jest zawodem i dlaczego często nazywany jest psychiatrą czy psychoterapeutą…
22- letni mężczyzna, wyrozumiali rodzice, student prestiżowego kierunku, świetne wyniki w nauce, życie towarzyskie bardzo barwne, dusza towarzystwa. Wszystko zaczęło się zmieniać kiedy dziewczyna Adama wyjechała na studia za granicę i postanowiła nie wracać.
„To miasto ma w sobie czarodziejską moc… Zanim się człowiek obejrzy, wejdzie mu pod skórę i skradnie duszę…” Carlos Ruiz Zafon [foto:::center:3:bez_podpisu] Oto piękna pocztówka z wakacji spędzanych w Ba
Psychoterapia to forma leczenia zaburzeń psychicznych, pewnego rodzaju interwencja, która ma doprowadzić do „wyleczenia”, lepszego i bardziej efektywnego funkcjonowania jednostki, a także do wypracowania sposobów radzenia sobie z proble
Hazard to rodzaj pewnych działań, zazwyczaj gier, których skutek zależy od przypadku, losowości. Wygrana wiąże się z pewnym zyskiem, a przegrana ze stratą materialną. Zazwyczaj gry takie pełnią dla człowieka rolę rozrywki, jednak przekroczenie pewnego akceptowalnego poziomu, utrata kontroli, coraz większe straty (nie tylko materialne) mogą prowadzić do hazardu patologicznego, uzależnienia, wiążącego się z określonym typem zachowań, nawyków, impulsów, które trudno kontrolować.
Elementy pracy u młodzieży pojawiają się już bardzo wcześnie. Do nich zalicza się udział w gospodarstwie domowym: sprzątanie, gotowanie, opieka nad młodszym rodzeństwem, w przypadku młodzieży wiejskiej pomoc w polu, przy żniwach. Młodzież szkół zawodowych pracuje podczas praktyk zawodowych jak również w warsztatach szkolnych. Do niedawna młodzież pracowała dorywczo w czasie wakacji, obecnie już uczniowie szkół podstawowych podejmują prace zarobkowe mając na uwadze swoje potrzeby, zachcianki, chęć choć częściowego uniezależnienia od opiekunów, możliwość zaimponowanie kolegom, czy też swoją przyszłą karierę zawodową.
Współczesna kultura, w której nawiązania do seksu można znaleźć wszędzie i w której seks stał się uniwersalnym narzędziem, które można wykorzystać do wszystkiego, narzuca pewien styl życia. Nie jest to już temat tabu, jak było kilkanaście lat temu. W obszarze szeroko rozumianych „problemów” seksualnych można znaleźć wiele zaburzeń. Obecnie coraz większą uwagę zwraca problem seksu, jako uzależnienia behawioralnego. Klasyfikacja ta nie jest jednak jednoznaczna. Literatura traktuje również sehsoholizm jako przejawy innych zaburzeń: zaburzeń osobowości, zaburzeń obsesyjno- kompulsywnych, parafilii, czy zaburzeń nerwicowych. Bez względu jednak na to, gdzie zaklasyfikujemy problem seksoholizmu, nasuwa się pytanie: Kiedy zachowania seksualne można uznać za przekroczenie pewnej normy: moralnej, etycznej, a może psychologicznej i psychiatrycznej? Trudności z wyznaczeniem konkretnych granic wiążą się z faktem, iż seks jest sprawą zasadniczą, gdyż służy prokreacji; jest wszechpotężny i napędza współczesny świat; ale może być również groźny…
„Dla chcącego nie ma nic trudnego” czyli o Erazmie- patronie programu studenckich wymian oraz o tym, co warto zobaczyć w Holandii [foto:::center:3:bez_podpisu] Jeden z najbardziej znanych programów wymiany studentów (ERASMUS) swoją nazwę z
Hannibal Lecter zjadający swoje ofiary, bohater powieści Thomasa Harrisa; Jigsaw- twórca morderczych gier z filmu Piła; Dexter Morgan, bezwzględny morderca, który zaspokaja swojego „Mrocznego Pasażera”, pustosząc ulice Miami.
Zapewne każdy z nas ma w głowie obraz szpitala psychiatrycznego znajdującego się na odludziu, zabezpieczonego na wiele różnych sposobów, w którym znajdują się „szaleńcy”, mordercy, gwałciciele- najbardziej niebezpieczni przestępcy. Co nam mówi ten obraz? Czy jest prawdziwy? Czy przestępcy trafiają do szpitali psychiatrycznych, związani w pasy i całkowicie zabezpieczeni i odseparowani od wszystkiego i wszystkich?
Zapewne każdy z nas ma w głowie obraz szpitala psychiatrycznego znajdującego się na odludziu, zabezpieczonego na wiele różnych sposobów, w którym znajdują się „szaleńcy”, mordercy, gwałciciele- najbardziej niebezpieczni przestępcy. Co nam mówi ten obraz? Czy jest prawdziwy? Czy przestępcy trafiają do szpitali psychiatrycznych, związani w pasy i całkowicie zabezpieczeni i odseparowani od wszystkiego i wszystkich?
Osobowość składa się z trzech elementów: ego, id i superego. Ego to konstrukt, który kontaktuje się ze światem zewnętrznym i kieruje się zasadą rzeczywistości. Id to struktura istniejąca od narodzin i kierująca się potrzebami i popędami. Natomiast w superego mieści się poczucie dobra i zła, kształtowane we wczesnym dzieciństwie, które kieruje się zasadą moralności.
Nie wiesz, co zrobić po ukończeniu studiów? Etat, czy samozatrudnienie? Zastanawiasz się nad założeniem własnej działalności? Nie masz pomysłu? Nie masz pieniędzy? Brak wsparcia ze strony instytucji? Szereg trudnych formalności, z którymi nie wiesz, jak so
[foto:single::center:3:bez_podpisu] Czy uczelnia jest też wsparciem w tym, jak założyć własną działalność? A. W.; K. Sz. Tak, ale zależy to od wykładowcy (jak zawsze). Korzystałyśmy z pewnych zajęć.
Myślenie jest jednym z podstawowych i najbardziej złożonych procesów poznawczych. Pozwala na tworzenie i przetwarzanie informacji, pozwala operować zdobytymi informacjami, by osiągnąć różne cele, pozwala formułować przewidywania dotyczące przyszłości. Procesy myślowe mogą mieć charakter świadomy i nieświadomy, jednak niewątpliwie ułatwiają komunikowanie się. Psychopatologia wyróżnia szereg zaburzeń myślenia, które w pewnych okolicznościach mogą mieścić się w normie psychicznej oraz takie, które są klinicznie diagnostyczne.