• Opublikowane 14 Styczeń, 2015

EuropeanPioneers - Unijne granty dla twórców e-biznesu

EuropeanPioneers w pigułce

EuropeanPioneers to program dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz start-upów,
które chcą pozyskać grant na rozwój swojego pomysłu na e-biznes. Oprócz wsparcia
finansowego ze środków unijnych, organizatorzy zapewniają uczestnikom programu
bezpłatny dostęp do nowoczesnych technologii FIWARE i wszechstronne doradztwo
biznesowe. Pod okiem ekspertów i mentorów z całej Europy uczestnicy programu
w ciągu 8 miesięcy tworzą własne aplikacje.
Program ma zasięg europejski. Organizatorem jest międzynarodowe konsorcjum, które
otrzymało ponad 4,5 miliona euro do rozdysponowania na bezzwrotne granty dla
25 innowacyjnych projektów. Koordynatorem EuropeanPioneers w Polsce jest firma
programistyczna Weblify Sp. z o. o. (www.weblify.pl).

12 europejskich start-upów otrzymało ponad 2 mln euro dofinansowania w ramach programu EuropeanPioneers

8-ego grudnia 2014 ruszył 8-miesięczny program EuropeanPioneers – akcelerator przedsiębiorczości dla start-upów i firm z sektora MSP, finansowany ze środków unijnych. Program ma zasięg ogólnoeuropejski. Organizatorem jest międzynarodowe konsorcjum, w Polsce reprezentowane przez firmę Weblify (www.weblify.pl). W ramach pierwszej rundy programu wyłoniono 12 projektów, które łącznie otrzymały ponad 2 mln euro dofinansowania.

Głównym celem programu EuropeanPioneers jest rozwój nowych produktów cyfrowych poprzez zapewnienie ich twórcom wsparcia finansowego ze środków UE, wszechstronnego doradztwa biznesowego, a także bezpłatnego dostępu do nowoczesnych technologii FIWARE. Konsorcjum prowadzące program otrzymało ponad 4,5 miliona euro do rozdysponowania na bezzwrotne granty dla 25 innowacyjnych projektów.

Pierwszy nabór do programu ruszył na początku września ubiegłego roku i zakończył się 31 października. Zgłoszono 265 projektów z 30-u krajów Europy. Do finału przeszły 23 propozycje. Ich autorzy zaprezentowali swój pomysł na biznes w Berlinie. W rezultacie wyłoniono 12-u zwycięzców, którym przyznano bezzwrotne granty w wysokości od 50 tys. do 250 tys. euro, w zależności od deklarowanych potrzeb. W tej chwili start-upy pracują nad realizacją swoich projektów. Przy wsparciu ekspertów ze sfery IT i mentorów z całej Europy w 8 miesięcy stworzą działające aplikacje (lista zakwalifikowanych do EuropeanPioneers projektów poniżej).

Kolejny nabór do programu rozpocznie się wiosną 2015 roku. Spośród nadesłanych propozycji zostanie wybranych jeszcze 13 projektów, które otrzymają dofinansowanie. Aby zgłosić swoją kandydaturę należy przygotować pomysł na innowacyjny e-biznes w jednym z czterech obszarów: Social Connected TV (aplikacje rozszerzające programy telewizyjne o elementy portali społecznościowych), E-learning (innowacyjne platformy i gry edukacyjne, kursy online), Smart City Services (aplikacje wykorzystujące geolokalizację) i Pervasive Gaming (gry oparte m.in. o rozszerzoną rzeczywistość, technologię 3D). Ponadto każdy projekt musi wykorzystywać co najmniej jedną z technologii FIWARE – rozwiązań IT stworzonych w ramach programu Future Internet-Public Private Partnership (FI-PPP), sfinansowanego przez Komisję Europejską.

Więcej informacji na temat programu na stronie http://weblify.pl/europeanpioneers/.

Projekty, które zakwalifikowały się do programu EuropeanPioneers w pierwszym naborze:

Social Connected TV

• Appscend z Rumunii – aplikacje mobilne wzbogacające programy emitowane w telewizji o dodatkowe informacje (www.appscend.com)
  • We love Cinema z Irlandii – serwis, na którym oceniane są kina, ich repertuar, obsługa i oferta (www.usheru.com)

E-learning

• eLoptico z Danii – oprogramowanie edukacyjne dla szkół dentystycznych (www.eloptico.com)
  • KonnectID z Holandii – serwis społecznościowy dla osób, które chcą wymieniać się z innymi wiedzą i umiejętnościami (www.konnektid.com)
  • Livecoding z Niemiec – platforma edukacyjna dla programistów (strona www w przygotowaniu)

Pervasive Gaming

• Zylia z Polski – aplikacje wykorzystujące wirtualną rekonstrukcję dźwięku (www.zylia.pl)
  • Muuselabs z Belgii – aplikacje edukacyjne dla dzieci (www.muuselabs.com)
  • GameGenetics z Niemiec – gry online na komputery i urządzenia mobilne (www.gamegenetics.com)
  • TobyRich z Niemiec – gadżety sterowane za pomocą smartphone’a (www.tobyrich.com)

Smart City Services

• Avuxi z Hiszpanii – aplikacja pokazująca najbardziej popularne na świecie miejsca, w których można pójść na zakupy, imprezę, czy spędzić wolny czas (www.avuxi.com)
  • Smartdrive z Węgier – serwis dla wypożyczalni samochodów i firm leasingowych (www.smartdrive.io)
  • 3Desk (Peoplegraph) z Wielkiej Brytanii – aplikacja do wyszukiwania kontaktów na portalach społecznościowych (www.peoplegraph.io)

Koordynatorem programu EuropeanPioneers w Europie Środkowo-Wschodniej jest Weblify Sp. z o. o. – firma programistyczna z siedzibą w Warszawie. Od 2014 roku jako członek międzynarodowego konsorcjum wspólnie z partnerami z Niemiec, Irlandii oraz Finlandii wspieramy małe i średnie przedsiębiorstwa oraz start-upy z całej Europy w rozwoju ich pomysłów na e-biznes. Mamy 5-letnie doświadczenie w tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych. Współpracujemy z klientami z Polski, Europy Zachodniej oraz USA, dla których tworzymy nowoczesne i proste w obsłudze aplikacje. Nasze projekty realizujemy kompleksowo – od szkicu do wdrożenia działającego produktu.

Kontakt:

Martyna Nełka