• Opublikowane 9 Maj, 2013

Czy ta szpilka mi pasuje?

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej i słoneczniej, śnieg odchodzi w niepamięć, a to wymusza na nas zmianę garderoby z zimowej na letnią. Wreszcie sukienka, która całą zimę przeczekała w szafie będzie mogła delikatnie powiewać na słonecznym spacerze. Okulary przeciwsłoneczne osłonią nasze oczy od słońca i pozwolą patrzeć niepostrzeżenie na przystojniaka idącego z naprzeciwka. Nasze stopy odetchną pełna piersią, gdy założymy japonki, sandały lub szpilki…  A może w tym momencie warto zatrzymać się na chwilę i zadać sobie pytanie, czy te szpilki na pewno nam pasują?

Żaden mężczyzna na świecie nie jest w stanie sobie wyobrazić, jak wiele emocji i dylematów może przynieść (nie)zwykłe wybieranie butów. Bowiem nie każde się podobają, a i z tych co się podobają często, jak na złość, rozmiaru nie ma, bądź cena wymaga miesięcznej głodówki bez choćby grama czekolady.  Weźmy za przykład szpilki. Ciężko jest dobrać buty aby wyglądać proporcjonalnie, bo nie każda noga wygląda dobrze w każdej szpilce.  Chodzi o uzyskanie odpowiednich proporcji sylwetki, co odbywa się najczęściej na zasadzie prób i błędów. Trzeba wziąć pod uwagę całość sylwetki, jej proporcje, szerokość i długość nogi. Całość wymaga nie lada skupienia i wysiłku. I tak oto, aby przybliżyć zagadnienie dobierania obcasa, powstało kilka sugestii:

Wąskie buty na szpilce pasują do szczupłych, wysokich dziewczyn, bo nie jest niespodzianką, że jak ktoś ma szczupłą nogę, to prawdopodobnie będą mu też pasować buty na wąskiej szpilce. Patrząc z tyłu,  taka szpilka stanowi wtedy przedłużenie szczupłej nogi. Najlepszy efekt uzyskują dziewczyny z chłopięcą sylwetką o długich i szczupłych nogach.

Do kształtnych dziewczyn nie pasują szpilki na wąskim obcasie, ponieważ sprawiają że ich pupa wygląda na większą. Działa to na zasadzie kontrastu. Dlatego powinny nosić obcas dość masywny, szeroki, przez co wyglądają bardziej proporcjonalne. Z przodu, odkryte buty i odkryty palec wydłużają optycznie nogę. Sznurki w kostkach z kolei optycznie ją skracają. To samo tyczy się butów za kostkę. W takich butach wyglądają najlepiej dziewczyny ze szczupłymi i długimi nogami, ponieważ mogą sobie pozwolić na optyczne skrócenie nogi. Jeśli mamy masywne i krótkie nogi, a chcemy mieć buty bogatsze w ozdoby, to skutecznym rozwiązaniem mogą być buty z paskiem na stopie lub kostce w cielistym kolorze. Cielisty kolor dodatkowo niweluje efekt masywnej, krótkiej nogi.

Jeśli chcemy, by nasza noga wyglądała na dłuższą i smuklejszą, możemy wziąć pod uwagę buty maksymalnie odkryte, ale zachowujące proporcje obcasa. Zdobienia i krzykliwe kolory powodują, że but wygląda na większy niż jest w rzeczywistości.

Dobieranie butów na obcasie aby wyglądać proporcjonalnie nie jest łatwe. W zbyt chudej szpilce będziemy wyglądać jak balon. Przesadzić można też w drugą stronę. Wielki, gruby obcas też doda nam paru kilogramów.

Przód buta również ma wpływ na wygląd nogi. Duży szpic ogólnie wydłuża stopę i nogę. Lecz nie każdy i nie zawsze. Zbyt wydłużony szpic na niskiej szpilce i przy krótkich nogach dociąża dół. Poza tym, duży szpic na niskiej szpilce jest już passe i sprawia, że wygląda się ciężko i nienaturalnie (jak dragqueen) zamiast wydłużać i wyszczuplać nogi.

Szpic jest generalnie dobry dla każdego. Takie buty wyszczuplają nogę, nie są też zazwyczaj zbyt wysokie, więc nie przewrócisz się na nich. Sprawiają, że noga wygląda kobieco, szczupło, powabnie, subtelnie i na czasie. Dostępne w różnych kolorach począwszy od czarnego aż po imprezowe neonowe szaleństwa. Pasuje w każdym wieku, ale oczywiście wiele zależy od indywidualnych preferencji. Warto przymierzyć, bo może będzie ładnie.

Podobnie jest z zaokrąglonym czubkiem, który może nosić każda kobieta w każdym wieku i o każdej figurze. Trzeba pamiętać, że im bardziej zaokrąglony przód (krótszy) tym bardziej przysadziście wygląda noga.

Kwadrat jest ryzykownym przedsięwzięciem. Najlepiej gdy jest niemasywny, ma pociągłą linię i jest wyprofilowany tak, że noga wygląda na szczupłą. Masywny przód zaburza harmonię. Założenie takich butów może spowodować, że będziemy wyglądać jak z innej epoki.

Kształt łydki też jest ważny, niektóre dziewczyny mają ładnie zarysowaną łydkę i widoczne pęciny, szczupłe, długie, pociągłe kształty nogi i dla tych dziewczyn wszystkie buty są dobre. Osobom, które mają kołkowate, niezarysowane łydki (pęciny), trudniej jest dobrać but za kostkę. Im szczuplejsza dziewczyna, tym mniej ją obowiązują reguły, bo wszystko na niej wygląda dobrze. Dziewczyny przy kości mogą kombinować z ubraniami i butami dążąc do tego, by wydłużyć nogę i sprawić, by wyglądała ona smukło. Mogą przez to wybierać z ograniczonego zakresu modeli butów, a potem jeszcze z tego co wybiorą, pozostaje jeszcze wytypować te, które im się podobają.

Na pocieszenie dodam, że zbliżają się wakacje, a w słoneczny dzień na plaży można chodzić bosoJ

Wszystkie uwagi zamieszczone w artykule są subiektywnym odczuciem autora.

Autor: Michał Janicki