Albert J. Bernstein i Emocjonalne wampiry, czyli o psychologii klinicznej ubranej w halloweenowy kostium… - recenzja książki

Proszę Państwa dzięki tej książce możemy przekonać się, że te wampiry NAPRAWDĘ istnieją, co więcej polują na nas, kiedy czytamy ten tekst i jak zapewnia autor, są zawsze gotowe do skoku. Trudno je rozpoznać, ponieważ są przebrane za zwyczajnych ludzi, jednak pod wpływem swoich niezaspokojonych potrzeb, wysysają z nas energię. Dzięki tej książce możemy odkryć emocjonalnego wampira wśród najbliższych osób:  w sąsiadce, bracie, matce, mężu, a nawet w SOBIE! Jeżeli nie obawiacie się prawdy, zwłaszcza tej o sobie, koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Autor w każdej części zamieszcza Listę kontrolną wampirów, która to zawiera charakterystyczne zachowania związane z cechami ich osobowości. Dzięki niej łatwo zidentyfikujemy wampira i poznamy całą prawdę o dzieciach ciemności…

Autor jest uznanym psychologiem klinicznym, jednak książka jest napisana bardzo przystępnym, nieco humorystycznym językiem, który na pewno będzie odpowiadał każdemu. Całość składa się z pięciu części, przedstawiających kolejne odmiany emocjonalnych wampirów. Każdej odmianie zaburzeń osobowości autor nadaje metaforyczne znaczenie. Tym samym wampiry aspołeczne stają się Kochanymi łobuzami, paranoiczne - Widzącymi to, czego nie widzą inni, a kolejne? Sprawdźcie sami!

Książka ta odpowie na bardzo wiele ważnych pytań. Przekonamy się, które wampiry uwielbiają przyjęcia, dowiemy dla kogo nuda jest straszniejsza od osinowego kołka, który z nich wymyślił piekło i niebo, a także kto wynalazł prostą linię. Kto najlepiej radzi sobie na rozmowach kwalifikacyjnych, a kto woli żyć marzeniami? Możemy dowiedzieć się również o ciemnej stronie kreatywności i zaletach posiadania cech kompulsywnych. Chcecie więcej?

Dzięki tej książce możemy przekonać się, co czują opisane wampiry, a Autor pokazuje nam, jak wyglądałoby nasze życie bez nich. Okazuje się, że tak naprawdę ich potrzebujemy… Bez nich nasze życie byłoby szare, nudne i nijakie. A także o tym, że ból którego doświadczamy przez wampirów jest niewielki w porównaniu do tego, jakiego one doświadczają. Tylko co zrobić. aby je unieszkodliwić? Jak je choć trochę uspołecznić? Jego zdaniem należy zaniechać gromadzenia czosnku i osinowych kołków, a uzbroić się w najskuteczniejszą broń, a mianowicie – w WIEDZĘ! Dzięki tej książce, poznajemy wampiry, a także siebie, a to właśnie POZNANIE jest kluczem do sukcesu.

Dzięki tej książce możemy uporządkować dotychczasową wiedzę, a także zweryfikować skuteczność strategii zalecanych nam przez rodziców. Okaże się, że wpajane nam przez ojców podejmowanie walki z tyranem nie jest skuteczne, a zwłaszcza w walce z wampirami aspołecznymi należy sięgnąć po broń mocniejszego kalibru – MYŚLENIE! Jednak kiedy mamy do czynienia z wampirami sprzedawcami używanych samochodów, śmiało możemy zastosować strategię powtarzaną nam przez matki, bo… Czy gdyby Iksiński skakał z mostu, to też byś skoczył? Autor nauczy nas również kilku sztuczek przydatnych nam w codziennym życiu, na przykład pokaże nam, jak sprawić, by ktoś przestał na nas krzyczeć, bądź jak obronić się przed osobą, która chce nam zrobić krzywdę. I wreszcie Ktoś jasno wytłumaczy, jak oddzielić produkt od procesu!

Książka zawiera bonus dla psychologów, ponieważ autor po każdej części przedstawia propozycję najskuteczniejszych terapii, jak i autoterapii, a także dróg, jakich stanowczo nie należy obierać w postępowaniu z wampirami.

Albert J. Bernstein ponadto uwrażliwia nas na fakt, iż zawsze posiadamy wybór, bo to MY sprawujemy kontrolę. Podkreśla ważność więzi w kontaktach społecznych i bycie wiernym własnym wartościom. Czasem nie warto uciekać, trzeba stawić czoła naszym lękom, wszak wiemy, że strach ma wielkie oczy… Autor uposaża nas w rzetelną wiedzę, którą nabył również podczas swojej pracy zawodowej. Teraz pozostaje nam zdobyć już tylko (a może aż) dojrzałość i adekwatną ocenę sytuacji i już nie musimy bać się nadejścia nocy….

Ach i zupełnie zapomniałam! Książka ma jedną niewybaczalną wadę – jest stanowczo za krótka….

Kontakt e-mail: magdalena.sitko.dominik@gmail. (...)